Dok je Odlukom o budžetu Opštine Bečej predviđeno devet miliona dinara za ostvarivanje i unapređivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja, za sufinansiranje medijskih projekata na konkursima za projektno sufinansiranje izdvojeno je deset puta manje – 900 hiljada dinara. Ostatak od 8.1 miliona dinara je, kako piše u Odluci o budžetu, predviđen za usluge po ugovoru.
Usluge po ugovoru, kako se navodi, podrazumevaju informisanje javnosti, štampanje, reklamiranje, odnose s javnošću, kao i angažovanja produkcijskih kuća za medijske usluge radija i televizije. Ipak, finansiranje ovih usluga nije ekvivalentno projektnom sufinansiranju, jer se o novcu koji će biti dodeljen za tu namenu ne odlučuje na osnovu poštovanja profesionalnih standarda od strane medija.
Zakonom o javnom informisanju i medijima propisano je da mera u kojoj se medij pridržava profesionalnih i etičkih standarda, sudeći po odlukama Saveta za štampu ili Regulatornog tela za elektronske medije, predstavlja jedan od kriterijuma za dodelu sredstava na konkursima za projektno sufinansiranje. Ipak, to ne važi za direktne ugovore.
Inače, Opština Bečej je prošle godine, dok novi Zakon o javnom informisanju i medijima nije usvojen, za sufinansiranje medijskih projekata izdvojila je svih devet miliona dinara.
Slična je situacija sa Opštinom Šid, gde je, prema Odluci o budžetu za javno informisanje izdvojeno 10 miliona dinara, od čega je samo milion dinara opredeljeno za sufinansiranje medijskih projekata, dok je za usluge po ugovoru predviđeno devet miliona dinara. Poput Opštine Bečej, Opština Šid je prošle godine, dok nije usvojen Zakon, svih deset miliona namenila za sufinansiranje medijskih projekata.
UNS je pitao predsednike ovih opština zašto nije celokupan iznos iz budžeta za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja namenjen sufinansiranju medijskih projekata, ali odgovor nismo dobili.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.