BIRODI je u saopštenju dodao da je u obaveštenju tužilaštva, koje je potpisao javni tužilac Goran Marjanović, navedeno da je analizirana dokumentacija koju je dostavila ta organizacija, dokumentacija sa sajta REM-a i dokumentacija koja je prikupljena tokom postpupka, bez navođenja o kojoj se dokumentaciji radi.
Ta organizacija navodi da se iz priloženog obaveštenja ne vidi kako je postupajući tužilac utvrdio da ne postoje osnovi sumnje da je prekršen član 359 Krivičnog zakonika.
„Službeno lice koje iskorišćavanjem svog službenog položaja ili ovlašćenja, prekoračenjem granice svog službenog ovlašćenja ili nevršenjem svoje službene dužnosti pribavi sebi ili drugom fizičkom ili pravnom licu kakvu korist, drugom nanese kakvu štetu ili teže povredi prava drugog, kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina“, piše u tom članu.
BIRODI smatra da se takvom odlukom tužilaštva dovodi u pitanje skraćenje mandata članovima Saveta REM, jer se ispostavlja da su oni radili zakonito i da su izveštaji međunarodnih organizacija (UN, EU, ODIHR-a), REM-a, ali i domaćih organizacija, koji su bili argumentacija za takvu odluku, netačni.
„Pozivamo javnog tužioca, Gorana Marjanovića, da javnosti detaljno obrazloži svoju odluku u pisanoj ili/i usmenoj formi i time doprinese integritetu tužilačke profesije i javnog tužilaštva kao institucije za kojima građani Srbije vape. Sakrivanje iza šturih obaveštenja i diskrecionog postupanja treba da budu prošlost u postupanju javnih tužilaca“, dodao je BIRODI.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.