Bodrožić je, komentarišući za Betu najnoviji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evropskih integracija, rekao da je dobro to što Evropska unija uočava i detektuje anomalije koje su pogubne po novinarstvo u Srbiji, ali je problem što EU ne koristi instrumente koje ima da bi se stanje popravilo.
Srbija je u oblasti slobode izražavanja ostvarila ograničeni napredak, a verbalni napadi, pretnje i nasilje nad novinarima i dalje izazivaju zabrinutost, navedeno je u ovogodišnjem izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evropskih integracija.
Dodao je da su izveštaji Evropske komisije o stanju medijskih sloboda u Srbiji u potpunom disbalansu s onim što zvaničnici EU rade na terenu.
„Zvaničnici EU svakim tim izveštajem zapravo sebe osuđuju, jer kada dođu u Srbiju oni zaborave na sve primedbe i upozorenja koja sadrže izveštaju Evropske komisije o medijskim neslobodama u Srbiji. Takvo njihovo ponašanje obeshrabruje sve nas koji želimo da živimo u normalnom društvu“, rekao je Bodrožić.
Naglasio je da su nezavisni novinari u Srbiji već duže vreme na meti vlasti i da se mnogi od njih nalaze u „beznadežnom položaju“.
Na pitanje Bete šta zastupaju zvaničnici EU kada dođu u Srbiju, Bodrožić je kazao da mnogi evroparlamentarci smatraju da se demokratske i medijske slobode mogu ostvariti i u uslovima sadašnje stabilokratije.
„To je nemoguće. Već nekoliko godina se s njima uzalud ubeđujemo da živimo u društvu koje je neslobodno i zarobljeno. Dvojac (Tanja) Fajon – (Vladimir) Bilčik je poslednji put o medijskim neslobodama s nama razgovarao pre dve godine. Očito je da iz nekih viših interesa oni podržavaju vlast u Srbiji koja svakodnevno krši sve vrednosti i temelje Evropske unije“, zaključio je Bodrožić.
U najnovijem izveštaju Evropske komisije, u koji je Beta imala uvid, piše da je ograničeni napredak ostvaren usvajanjem i početkom primene ograničenog broja mera u okviru akcionog plana za sprovođenje medijske strategije.
„Međutim, nastavljeni su verbalni napadi visokih zvaničnika na novinare, a i dalje postoji zabrinutost zbog pretnji i nasilja“, navodi se u izveštaju.
Podseća se da se većina medijskih udruženja u martu povukla iz radne grupe za bezbednost i zaštitu novinara zbog govora mržnje i kampanja blaćenja novinara i predstavnika civilnog društva, u čemu je, kako se navodi, učestvovao i šef poslaničke grupe vladajuće partije.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.