On je na konferenciji OEBS o slobodi medija na Zapadnom Balkanu istakao da „danas u Srbiji slobodu izražavanja jamči Ustav“ i ocenio da, prema članu 50. Ustava, „u Republici Srbiji nema cenzure“.
„Srpski medijski zakoni u potpunosti su usaglašeni sa evropskim regulatornim okvirom“, smatra Brajović.
Prema njegovim rečima, „Evropska komisija je potvrdila da Republika Srbija ispunjava sve zahteve u pogledu pune harmonizacije medijskih zakona sa Direktivom o audiovizuelnim medijskim uslugama“.
„Najvažniji ciljevi medijske reforme su ostvareni“, rekao je Brajović i podsetio da je „medijska reforma podrazumevala da država izađe iz vlasništva u medijima i to je urađeno“.
„Formiran je registar medija u koji su upisana fizička i pravna lica koja imaju više od pet dosto vlasništva u medijima“, dodao je Brajović i naglasio da je „zakonom definisan javni interes u oblasti javnog informisanja“.
„Prvi put je zakonom propisano projektno sufinansiranje medija na principima podsticanja medijskog pluralizma i kontrole državne pomoći“, istakao je Brajović, ali je, istovremeno, konstatovao i da je „položaj novinara i medija u Srbiji najteži u novijoj istoriji“.
On je, misleći na lokalne samouprave, objasnio da je država izlaskom iz vlasništva u medijima za sobom povukla najveći deo novca koji je do tada u njih ulagala.
„Procenjujemo da je, kroz projektno sufinansiranje, medijima danas na raspolaganju dve trećine novca manje nego kada su opštine i gradovi bili vlasnici medija“, ilustrovao je Brajović.
Prema njegovoj oceni, „posledica je siromašenje medija, njihova zavisnost od centara moći, tabloidizacija, pad etičkih standarda u medijima, autocenzura i visok nivo klijentelizma“.
Brajović je naglasio da se „vlast ozbiljno posvetila rešavanju ubistva novinara, prvi put posle 2000.godine, kada je 2012. godine formirana vladina Komisija za istrage ubistva novinara“ i predvideo da će, „zahvaljujući ovome, Srbija skinuti hipoteku nerešenih ubistava i nerazjašnjenih smrti novinara“.
On je podsetio i da su MUP, Tužilaštvo i predstavnici novinarskih i medijskih udruženja krajem prošle godine potpisali Sporazum o unapređenju zaštite i bezbednosti novinara.
Ministarstvo kulture priprema neophodne izmene i dopune medijskih zakona, predočio je Brajović, kako bi opštine i gradovi već od naredne godine bili u obavezi da izdvajaju više novca za projektno sufinansiranje medija.
Takođe, do polovine ove godine uradićemo i novu medijsku strategiju, koja će biti osnova medijske politike do 2022.godine, najavio je Brajović.
U prisustvu velikog broja vodećih ljudi novinarskih, medijskih udruženja i medija iz zemalja Zapadnog Balkana, konferenciju su otvorili predsedavajući OEBS, austrijski šef diplomatije Sebastijan Kurc i Predstavnica OEBS za slobodu medija Dunja Mijatović.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.