Dogovorili smo se da razgovaramo o tome zašto se ne slažemo i da stavove makar malo približimo, rekla je Brnabić na konferenciji „Dobro upravljanje i efikasnost građanskog učešća“.
Predstavnici Grupe za slobodu medija predali su ranije Ani Brnabić zahteve za poboljšanje medijske situacije, među kojima su formiranje nove radne grupe za izradu Medijske strategije, rasvetljavanje svih napada na novinare, kao i povlačenje država iz vlasništva u Politici, Večernjim novostima i Dnevniku i prestanak rada ugašene agencije Tanjug.
Brnabić je posle sastanka s predstavnicima Grupe za novinare izjavila je da će u narednih 10 do 15 dana Vlada odgovoriti na zahteve Grupe za slobodu medija koju čine novinarska i medijska udruženja i organizacije civilnog društva i da će nakon toga biti nastavljen dijalog.
„Nisam garantovala da će ti odgovori biti pozitivni, ali mi je važno u ovom trenutku da dijalog postoji“, rekla je tada Ana Brnabić novinarima.
Premijerka smatra i da je u Srbiji prisutna „eho atmosfera“ u kojoj je sve manje dijaloga, ali da je vlada otvorena za razgovor i inicijative koje dolaze iz civilnog društva, privatnog sektora, institucija.
„Nijedna vlada ne zna šta je najbolje za svaki segment društva i ako želi da bude uspešna, ona mora da sluša i vodi dijalog sa civilnim društvom. Ova vlada želi da sluša i čuje i želi da ima input kako bi menjala društvo na bolje“, rekla je Brnabić.
Prema njenim rečima, glavni neprijatelj demokratije jeste ogromna polarizacija društva, zbog koje se ono deli na grupe „za i protiv“, a koje otvoreno i agresivno postupaju.
„Prisutna je eho atmosfera – okruženi smo istomišljenicima i nema debate… Srbija ima potencijala i nadam se da možemo da napravimo iskorak“, rekla je premijerka.
Brnabić je kazala da je zabrinjava trend pada zainteresovanosti građana koji žele da participiraju u politici, jer upravo oni svojim zalaganjem mogu da menjaju državu i društvo.
„Većina želi da se bavi politikom zarad ličnih interesa i u tome nam mediji nisu pomogli, čak ni oni istraživački, a treba da se bave politikom jer vole svoju zemlji i žele promene“, ocenila je Ana Branbić.
Prema poslednjem istraživanju jednog od organizatora skupa – nevladine organizacije CRTA, samo četvrtina građana je zainteresovana da participira u politici, a izbore vidi kao jedini način učešća u građanskim procesima.
Istraživanje je pokazalo i da 75 odsto građana ne veruje da svojim agažmanom može da izazove promene na lokalnom i nacionalnom nivou.
Kif upozorava na manipulacije lažnim vestima
Ambasador Velike Britanije Denis Kif obratio se prisutima na srpskom jeziku i naglasio da su najveći izazovi demokratije pad poverenja građana u političke partije, kao i planiranje lažnih vesti i manipulacija javnim mnjenjem.
„Veći stepen otvorenosti i saradnje sa građanima pravi su lek za jačanje kredibiliteta institucija i vere u participativnu demokratiju“, rekao je Kif na skupu čiji je organizator i izvršna agencija Ministarstva spoljnih poslova Velike Britanije „Wilton Park“.
Prema njegovim rečima, otvaranje parlamenta za građane je dobar primer, ali se ne treba tu zaustaviti jer je neophodno sve institucije učiniti transparentim i otvorenim.
Fransis D’Soza iz Doma lordova (jednog od dva doma u parlamentu Velike Britanije) poručila je da vlada mora da bude pod stalnom kontrolom civilnog sektora.
„Vlade dolaze i odlaze i sve veruju da znaju šta je najbolje za društvo, a to je zaista opasno“, rekla je D’Soza. Prema njenim rečima, primer kako vlada može da spreči demokratske promene su i izmene zakona kojima se ograničava sloboda medija, ali i izbor sudija u Srbiji.
„Civilni sektor, mediji, građanstvo, moraju svaki dan da kontrolišu vladu, moraju uvek da budu budni“, istakla je ona i dodala je da je aksiom demokratije participacija građana.
„Da bi neki proces bio legalan on mora da uključi veliki broj građana i zato je na primer važna prisutnost opozcije u parlamentu, jer tako parlament dobija više mogućnosti da kontroliše rad vlade“, kazala je Fransis D’Soza.
Video prilog pogledajte na sajtu televizije N1 (Izvor: Tanjug)
Cinilo se na pocetku mandata da ce premijerka Brnabic imati vise razumevanja za probleme novinara od Vucica, jer nije opterecena radikalskom prosloscu.
Izjavama da se slaze da se ne slaze sa Grupom za slobodu medija, i da nije garantovala pozitivne odgovore novinarima, pokazala je da se ona samo vise FRAJERISE od Vucica.