„Nećemo dopustiti svi zajedno da on nestane ili još gore da ovako postoji kao fantom ili zombi. Sahranjen pa ponovo vraćen iz mrtvih. Čak i konkurencija smatra da je to bio malo ishitren potez da se gasi jedna takva uticajna i važna institucija našeg društva. Pogotovu što svaka država ima jednu takvu sličnu agenciju. Mislim da je potez da se Tanjug gasi bio necivilizacijski, a drugo potupno nepraktičan, a treće pod pritiskom iznuđen, što je sad pokazalo svoje negativne posledice“, rekao je Crnobrnja, kako prenosi Glas zapadne Srbije.
On je ocenio da je potrebno formiranje ministarstvo za medije, elektronske komunikacije i digitalno društvo:
„Formiranjem jednog Ministarstva za medije, elektronske komunikacije i digitalno društvo će dobiti jedno telo koje koordiniše sve resurse i pravce koji će se dešavati u drugim resorima. Jer ne može se digitalnim stanjem malo baviti Rasimovo ministarstvo, malo ministarstvo finansija, inostranih poslova, sporta. Potrebno je jedno koje će tu sištinsku promenu da definiše“.
Po njegovom mišljenju ,medijska strategija je pre svega potrebna jer zakon nalaže da se ona sa vremena na vreme promeni.
Što se tiče medijske industije, Crnobrnja je naveo da nije u dobrom stanju, upravo zbog zakona koji su protekli iz prethodne strategije i da oni sada imaju za cilj da koriguju sve ono što nije valjalo.
„Na primer pre ovih novih medijskih strategija nije bilo dozvoljeno da stranci budu vlasnici u našim medijima više od 49 odsto, sad oni mogu 100 odsto da budu vlasnici. Nije bilo dozvoljeno da se iz Srbije neovlašćeno izvlače medijski profiti bez da se plati PDV, porez, doprinos, sada je to omogućeno, i još niz anomalija“, rekao je Crnobrnja.
On dodaje da je niz problema proisteklo iz prethodne strategije koja je imala dva fundamentalna načela to je privatizacija svega i navodno ukidanje državnog uticaja, što je za posledicu imalo gašenje brojnih medija u Srbiji. Zatim prelazak na takozvano projektno finansiranje, što se pokazalo kao jedan metod u medijima koji je otvorio nove izvore korupcije i nedovoljnog kvaliteta.
„Veoma važna pitanja za opstanak struke je kako da regulišemo, i da li da regulišemo i u kojoj meri jedan veliki sintetički medij od interneta, televizije radija do novina. Jedan krug koji je dosta širok, ali pokušava da zatvori sve elemente koji čine našu medijsku i društvenu stvarnost u jedan logični sistem koji možemo da predstavimo na javnoj diskusiji i onda da Vlada odluči da li je politički spremna da uđe u velike promene“, rekao je Crnobrnja, prenosi Glas zapadne Srbije.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.