13. maj 2020.

Cvejić: Pinku i Hepiju se ne sme dozvoliti da rade šta hoće

Inicijativa za ograničavanje emitovanja rijaliti programa na televizijama sa nacionalnom frekvencijom čini se blagom, i trebalo bi insistirati na ukidanju bez kompromisa, ali je u ovom momentu značajan prvi korak kako bi se pokazalo da u zemlji postoji briga za javno dobro, ocenio je profesor Filozofskog fakulteta i odnedavno novoizabrani član Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) Slobodan Cvejić.

Foto: Medija centar Beograd

On je podržao tu građansku inicijativu na prekjuče održanoj drugoj javnoj raspravi.

Predlog za izmene i dopune Zakona o elektronskim medijima podneli su Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti, „Kreni promeni“ i „Srbija u pokretu“, a taj zahtev potpisalo je gotovo 43.000 građana.

Cvejić je ocenio da se privatnim televizijama poput Pinka i Hepija, „ne sme dozvoliti da rade šta hoće“ u javnom medijskom prostoru, a trenutno stanje ocenio kao momenat „u kom se čini da Željku Mitroviću niko ne može da skine krunu s glave“.

Da će podržati ovu inicijativu izjasnila se i članica saveta REM-a Judita Popović, koja ukazala je na paralizu celokupnog državnog sistema kada se radi o kontroli medijske scene, a taj problem je ocenila kao pitanje političke volje.

Članica skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i narodna poslanica Ana Stevanović ukazala je na dehumanizujući program rijaliti emisija, koje je nazvala „šarenim otvorenim konc logorima“, dok se „strahovitim ugovorima između emitera i učesnika ljudi pretvaraju u robu koja se eksploatiše kako god se želi“.

– Upravo REM ima ulogu i mogućnost da skine tu krunu sa glave, odgovorila je Stevanović na Cvejićevu opasku o jednom od vlasnika privatnih televizija.

– Zabrinjavajuće je da je REM za celu prošlu godinu izrekao tek četiri ili pet opomena televiziji Hepi, navela je Stevanović i dodala da je od pojedinih članova tog tela čula da je broj opomena toliko mali „jer se boje tužbi“ koje bi mogle da uslede.

Savo Manojlović, predsednik Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti (UZUZ), naveo je ispred podnosilaca inicijative da do sada nije izrečen „nijedan racionalni argument protiv ovog zahteva“.

Hubač: Promocija kriminalnog modela

Dramaturg i bivši direktor drame Narodnog pozorišta Željko Hubač smatra da se u rijaliti programima promoviše kriminalni model ponašanja, te „od kriminalaca i nasilnika stvaraju heroji“. Da rijaliti program u Srbiji nije zabava, već vrsta političkog oruđa, stanovišta je književnik i izdavač Gojko Božović. „Njime se dobar deo stanovništva drži odvojen od realnih problema, od onog što jesu goruća, suštinska pitanja ovog društva, i usmeravaju se u pravcu najprimitivnije zamislive zabave koja je zapravo sedativna, anestetična i dugoročno štetna“, rekao je Božović.


I. N.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend