Nakon što je Sindikat novinara Srbije (SINOS) posle sastanka sa Karadžićem, upriličenog povodom izrade nove organizacije i sistematizacije, najavio u svom saopštenju ukidanje nekih celina u ovoj medijskoj kući, među kojima je i O Radio, (ali i nešto što se zove Centar za kompetenciju), stručna javnost je burno reagovala.
Po planu rukovostva RTV-a, oni koji rade u ovim delovima javnog servisa trebali biti preraspoređeni na druga radna mesta.
SINOS je u svom saopštenju još naveo i da zaposleni u vojvođanskom javnom servisu uskoro mogu da očekuju povećanje plata, ali sa druge strane i onima koji nemaju dovoljan broj radnih sati, uručenja upozorenja pred otkaz.
Zaposleni u O radiju o nameri rukovodstva RTV-a da ugase njihov medij, saznali su tako od kolega iz drugih redakcija, koji su preneli saopštenje pomenutog sindikata.
Karadžić kaže da su rezultati slušanosti O radija takvi da se mora ozbiljno analizirati njihov dalji položaj u okviru RTV-a.
– U svakom slučaju tom procesu ćemo pristupiti uvažavajući stavove i argumentaciju tod segmenta naše kuće. Odluka, kakva god bila neće biti doneta u sledećih nekoliko meseci, a cela „bura“ oko ovoga možda im može doneti povećanu pažnju pa i slušanost i posećenost portala. U svakom slučaju O radio nastavlja da radi, a ja se lično nadam da će ih i ovo stavljanje pod lupu i ukazivanje da su prošle godine u proseku imali 12,6 slušalaca dnevno pomaći u dobrom pravcu – rekao je Karadžić.
On objašnjava i kako se u RTV-u planira puno promena, a neke su već započete, tako da inovirana programska šema prvog programa startuje već u ponedeljak 19. februara.
Klara Kranjc, glavna i odgovorna urednica O radija kaže za Danas da ime ovog medija ume da zbuni, ali da je bitno istaći kako oni nisu klasična radio stanica, nego multimedijalna platforma u okviru koje postoji i radio plejer, koji je samo jedan od segmenata.
– Smatram da javni servis ima obavezu da se obraća mladim ljudima na platformama koje oni koriste. Istraživanja pokazuju da više od 90 odsto mladih u Srbiji se informiše preko društvenih mreža i onlajn portala. Dobro je da je uspostavljen dijalog o potrebi postojanja medija za mlade unutar našeg javnog servsa. Sa druge strane, da bi stigli do publike, neophodna je podrška sistema, ulaganje, ali ne finasijsko, nego vidljivost spolja i promocija, koju O radio nije imao – izjavila je Kranjc.
Kako nastavlja, na O radiju ima 12 zaposlenih, dok je na RTV-u ukupno više od 1200 ljudi.
Podsetimo, na vest o gašenju O radija prvo je reagovala Novosadska novinarska škola, koja je javno je pozvala rukovodstvo RTV-a i njenog direktora Karadžića, da ne ukida onlajn radio za mlade, već da dodatno uloži u njegovo još bolje funkcionisanje.
Svojim radom, kako su naveli, Omladinski radio je u najvećoj meri zaslužan za ispunjavanje odredbe Člana 7 Zakona o javnim medijskih servisima, u kome se navodi obaveza koju RTV, između ostalog ima, a to je zadovoljavanje potreba u informisanju mladih.
Istraživanja Novosadske novinarske škole pokazuju da se mladi prevashodno informišu putem interneta, zbog čega je postojanje O radija naročito dragoceno i treba da se razvija, a takav moderan kanal komunikacije Radio-televiziju Vojvodine izdvaja od drugih javnih servisa u regionu.
Koalicija za slobodu medija takođe je pozvala rukovodstvo RTV da se izjasni o namerama vezanim za dalje funkcionisanje O radija.
Iz Koalicije su u saopštenju dodali da je apsolutno neprihvatljivo da zaposleni u redakciji O radija o „planu“ generalnog direktora RTV-a da ukine taj medij saznaju iz drugih medija, a da im se niko od rukovodstva prethodno nije obratio niti obrazložio takvu „odluku“.
„Plasiranje u javnost navodnih odluka rukovodstva RTV-a o gašenju Omladinskog radija RTV-a preko trećih lica je neprofesionalno, neozbiljno, ali i opasno – jer podseća na metode svojstvene autoritranim sistemima sklonih samovlašću“, istakli su iz Koalicije u saopštenju.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.