On je na tu funkciju podneo ostavku, da bi nakon toga zaposleni zatražili njegovu smenu, ističući da se ne angažuje dovoljno za dobrobit lista.
– Ne vidim više nijedan valjan razlog ostanka u Novostima. Bojim se da je negde doneta odluka da se Večernje novosti ugase – kaže za Danas glavni urednik Večernjih novosti Ratko Dmitrović, odgovarajući na pitanje zbog čega je dao ostavku na tu funkciju. On je juče saopštio da mu je istekao mandat i da uređivanje lista prepušta najbližim saradnicima.
Upitan zašto misli da je doneta odluka o gašenju Novosti i ko je tu odluku doneo, Dmitrović navodi da se od prošlonedeljnog apela zaposlenih do danas ništa nije promenilo.
– Ništa se ne preduzima da se situacija promeni, kaže Dmitrović. Na pitanje da li je u proteklom periodu bilo pritisaka na njega, izričito je odgovorio „apsolutno ne“.
Naš sagovornik je podržao saopštenje zaposlenih u kojem traže od Vlade Srbije da pomogne kompaniji, kojoj zbog nagomilanih dugova preti gašenje.
– Od Vlade tražimo da reši problem, jer nema ko drugi. Milan Beko je vlasnik, ali Novostima upravlja Vlada Srbije od 2011. godine – ukazao je Dmitrović.
„Od današnjeg dana vođenje i uređivanje izdanja ove medijske kuće, počev od dnevnog lista Večernje novosti, prepuštam odgovornim urednicima, odnosno najbližim saradnicima. Što se tiče ostalih obaveza iz delokruga mojih nadležnosti, obavljaću ih do iznalaženja novih rešenja“, istakao je Dmitrović u pismu Nadzornom odboru Novosti, zahvaljujući se kolegama na saradnji.
Nakon njegovog pisma, oglasili su se i zaposleni u Novostima tražeći od Nadzornog odbora hitnu smenu generalnog direktora Kompanije Ratka Dmitrovića, suočeni sa, kako kažu, „njegovom iritantnom pasivnošću“. U nepotpisanom saopštenju zaposleni negiraju da je Dmitroviću istekao mandat i tvrde da će to biti krajem novembra. Oni mu zameraju što ih je, „usred odlučujuće bitke za kompaniju, ostavio na cedilu“. Oni od Nadzornog odbora traže hitno rešavanje statusa Novosti i razrešenje Dmitrovića dužnosti direktora Kompanije.
Vlada Srbije, koja upravlja Novostima, u međuvremenu, ćuti. Kao i većinski vlasnik, Milan Beko, koji ima 62 odsto akcija u kompaniji, ali ne i upravljačku funkciju, koju mu je Vlada Srbije oduzela pre šest godina, jer nije hteo da otkupi preostali deo akcija.
Jedini predstavnik vlasti koji je razgovarao sa zaposlenima bio je državni sekretar u Ministarstvu kulture Nino Brajović. On je prošle sedmice primio predstavnike redakcije Večernjih novosti koji su se obratili Vladi i javnosti sa zahtevom da se reši vlasničko-upravljački status Kompanije i hitno preduzmu mere za finansijsku konsolidaciju. Oni su zatražili da Ministarstvo kulture i informisanja posreduje u traženju rešenja za opstanak ove medijske kuće, što je Brajović prihvatio.
– Nema ništa novo. Rado bih vam odgovorio da imam bilo kakvu informaciju – rekao nam je Nino Brajović, odgovarajući na pitanje ima li pomaka u rešavanju problema sa kojima se Novosti suočavaju. On je dodao da veruje da će Novosti opstati.
Zaduženost
Poslovanje Večernjih novosti ugroženo je zbog nagomilanih dugova, a zaposleni upozoravaju da je zbog dospevanja na naplatu bankarskog kredita od 425.000 evra u avgustu ove godine moguć skori prestanak izlaska ovog dnevnog lista. Kredit je podignut 2012. godine. Kompanija je, kako navode, i dalje pod opterećenjem duga od 11 miliona evra, zatečenog 2013. godine, kao i poreskog duga državi iz 2009, u iznosu od 103 miliona, koji s kamatama, iznosi više od 300 miliona dinara.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.