Ove godine Đurđevdansku nagradu za doprinos unapređenju žurnalističke delatnosti u Kragujevcu dobila je doktorka Jelena Tijanić. Nagrada joj je dodeljena za televizijski serijal „Doživeti stotu“, emitovan na Televiziji Kragujevac u 2018. godini.
„Kao specijalista urgentne medicine svojim autorskim emisijama pristupala je zdravstvenim problemima na zanimljiv način i doprinela edukaciji i informisanosti gledalaca o prevenciji, lečenju bolesti, istinama i zabludama u medicini“, navodi se u saopštenju žirija. Tim povodom se oglasio penzionisani novinar Radio Kragujevca i Radio Beograda Dragiša Petrović, koji je uputio otvoreno pismo gradonačelniku Kragujevca Radomiru Nikoliću i optužio ga da je sa svojim najbližim saradnicima, kako je naveo, „besramno i bahato falsifikovao volju građana u predlogu za Đurđevdansku nagradu za novinarstvo“.
Petrović je jedini koji se oglasio, a verovatno bi i on, kao i svi ostali Kragujevčani, „mudro prećutao“ novi skandal sa Đurđevdanskom nagradom da nije i sam bio kandidat za to priznanje.
Novinarski esnaf u zavičaju srpske štampe ćuti, jer je odavno „ubijen“ privatizacionim eksperimentima, besparicom i beznađem. Medijski pismena javnost ne reaguje, jer i ona zna, ili osnovano pretpostavlja ko, kako, zbog čega i koga odlučuje kome se, u datom trenutku, dodeljuju novinarske nagrade.
U minulih 15-ak godina, koliko se u Kragujevcu dodeljuje Đurđevdanska nagrada za novinarstvo, tu nagradu nije dobio nijedan kragujevački i (li) srpski novinar. Naprotiv, dobijali su je ljudi različitih, pa čak i bez ikakvog zanimanja – narodski rečeno – dangube, a među dobitnicima su bili i oni koji su najviše gradsko žurnalističko priznanje u gradu zaslužili izradom kataloga za lokalne trgovine (!?).
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.