Agencija Beta tada je objavila da je to gotovo 10 puta veći iznos nego što je prethodno Sport klub plaćao za ta prava.
Danas ovaj veliki iznos, po svemu sudeći, predstavlja opterećenje za Telekom jer, kako saznaje Forbes Srbija, državni operater u jednom trenutku ostao je dužan konsultantskoj firmi koja je pomogla da dobiju TV prava.
Prema našim informacijama, reč je o iznosu od 620.000 evra.
Kako smo saznali, početkom septembra, londonska firma Future Media Services podnela je zahtev Privrednom sudu u Beogradu da se obavi izvršenje nad sredstvima Telekoma i na taj način naplati potraživanje.
U ovakvim situacijama, sud vrlo brzo donosi odluku i to se desilo i sada. Prema podacima dostupnim na Portalu pravosuđa Srbije, već posle pet dana odlučeno je u korist firme iz Londona i predmet dodeljen izvršitelju kako bi naplatio dug.
Međutim, iako su dobili pravo da obave izvršenje i naplate svoj novac, Britanci su posle nepune dve nedelje povukli svoj predlog i postupak je obustavljan, pokazuje Portal pravosuđa. To ukazuje da je dug u međuvremenu verovatno izmiren.
Opšta omerta
U želji da proverimo sve ove navode sa akterima slučaja, a posebno da saznamo kako je Telekom Srbija došao u situaciju da ne može da plati dug prema konsultantu, naišli smo na opšti zid ćutanja.
Izvršitelj nam je rekao da ne može da otkriva detalje.
Na pitanja nam nisu odgovorili ni Telekom Srbija, ni advokatska kancelarija koja zastupa Future Media Services, kao ni direktor londonske kompanije Karl Majkl Bistanji.
Šta stoji u predlogu za izvršenje
Forbes Srbija imao je uvid u predlog za izvršenje koji je podnela advokatska kancelarija. Predlog je dostavljen na osnovu tzv. verodostojne isprave odnosno računa koji je podnela londonska firma što je i osnova da im sud odobri izvršenje.
Navodi se da je vrednost potraživanja 620.000 evra odnosno 72.553.268 dinara.
Predloženo je da se izvršenje obavi prenosom novčanih sredstava sa računa Telekoma, putem prodaje nepokretnih i pokretnih stvari.
Ugovor Telekoma i Britanaca
Kako se može videti iz dokumenta, dve kompanije su zaključile ugovor o konsultantskim uslugama 17. juna 2021. godine. Telekom se tim ugovorom obavezao da će, u slučaju da dobije ekskluzivna prava na prenos Premijer lige „na teritoriji bivše Jugoslavije“, konsultantu isplatiti naknadu za uspeh odnosno tzv. success fee.
Iz dokumenta se može videti i da se Telekom obavezao da naknadu plaća tokom trajanja ugovora sa Premijer ligom. Postoji i dogovoreni sistem obračuna naknade:
– 1,5% od iznosa naknade koju je Telekom „odnosno Arena sport“ obavezan da plati Premijer ligi, a koji ne prelazi 150 miliona evra.
– 1% od iznosa naknade koju je Telekom obavezan da plati Premijer ligi, a koji prelazi iznos od 150 miliona evra.
Tu naknadu Telekom bi plaćao londonskoj firmi svaki put kada bi plaćao i ratu Premijer ligi.
Predlog za izvršenje otkriva koliko Telekom plaća za prava?
„Opšte je poznato, i među strankama nije sporno, da je Dužnik zaključio ugovor s Premijer ligom koji je bio predmet konsultantskog ugovora i da se obavezao da za prava prenosa tokom važenja ugovora Premijer ligi plati „daleko više od 150 miliona“. Pismom od 16. septembra 2021. godine, Dužnik je nedvosmisleno potvrdio svoju spremnost da ispuni svoje obaveze prema Poveriocu, predviđene konsultantskim ugovorom. I pozvao Poverioca da mu izda račune (fakture) na ime naknade za uspeh“, navode advokati Future Media Services u predlogu za izvršenje.
Kao dokaz da iznos koji Telekom treba da plaća svom konsultantu nije sporan, advokati navode i da je Telekom više puta platio naknadu za uspeh. Ističu primere isplata iz 2023.
Kako se može videti, jedna faktura dostavljena je 31. marta 2023. sa rokom dospeća 7. aprila. Glasila je na iznos od 168.510,64 evra.
Druga je izdata 28. aprila 2023. (sa rokom dospeća 5. maja), a glasila je na okruglo 150.000 evra.
Obe fakture, Telekom je platio istog dana – 2. juna 2023. što ukazuje da je i tada kasnio s plaćanjem.
Na treću fakturu se nije dugo čekalo. Izdata je 24. maja (sa rokom dospeća 31. maja). I ona je glasila na 150.000 evra, a Telekom je platio 10. avgusta, takođe sa osetnim kašnjenjem.
Tako je nacionalni operater za oko dva meseca, svom konsultantu isplatio ukupno 468.510 evra.
Telekom platio dug?
Iz dokumenta se može videti da je Future Media Services izdao fakturu Telekomu na iznos od 620.000 evra. Ona je dostavljena 22. jula 2024. Telekom je imao rok da je isplati do 6. avgusta.
Međutim, to nije učinio do 4. septembra, kada je podnet predlog Privrednom sudu da se potraživanje naplati putem izvršitelja.
Britanci su preko Privrednog suda tražili da im u roku od osam dana od prijema rešenja o izvršenju Telekom Srbija isplati dug. U suprotnom, da se odredi izvršenje na imovini dužnika.
Uz ovo, Britanci su tražili i naknadu pratećih sudskih troškova.
Ono što se može videti na Portalu pravosuđa jeste da je već 18. septembra povučen predlog za izvršenje. I da je 1. oktobra doneto rešenje o obustavi postupka na osnovu povlačenja.
Odluka može ukazivati da je Telekom, po svemu sudeći, postupio po zahtevu i isplatio dug kako bi izbegao izvršenje. To smo pokušali da proverimo i sa kompanijom Telekom i sa advokatskom kancelarijom koja zastupa londonsku firmu, ali nisu nam odgovorili.
Telekom izabrao dobrog konsultanta
Ko su Britanci koji su pomogli Telekomu da dođe do ekskluzivnih prava na prenos Premijer lige?
U britanskom poslovnom registru može se videti da je firma osnovana u martu 2009. i da se bavi konsultantskim aktivnostima.
Jedna od osoba koja je imenovana za direktora je Karl Majkl Bistanji, koji je po nacionalnosti Britanac, a zanimanje mu je medijski konsultant. Na tom mestu je od prvog dana osnivanja firme.
U februaru 2022. za drugog direktora imenovana je Peta Bistanji koja je australijska državljanka.
Ona obavlja i funkciju sekretara firme.
Peta je većinski vlasnik obe firme dok Karl drži manjinski udeo.
Poslovni rezultati
Iz finansijskog izveštaja kompanije može se videti značajna promena u poslovanju u 2022. u odnosu na godinu pre. Tako su primanja od prodaje proizvoda (u ovom slučaju usluga) porasli sa 1,5 miliona na 2,33 miliona funti (oko 2,8 miliona evra). I raspoloživa gotovina povećana je sa 746.000 funti na 3,25 miliona.
S druge strane, obaveze kompanije uvećane su sa 556.000 funti na 2,62 miliona funti.
Ukupno posmatrano, neto imovina kompanije povećana je za godinu dana sa 3,59 na 5,4 miliona funti. Ovde je reč o periodu kraj marta 2021-kraj marta 2022 jer je to fiskalna godina na koju se odnosi izveštaj.
U narednoj, fiskalnoj 2023. (završenoj u martu te godine) došlo je do pada prihoda od usluga sa 2,3 miliona na 1,8 miliona funti. Ipak, kako je došlo i do smanjivanja obaveza, neto imovina firme nastavila je da se povećava – sa 5,4 na 5,74 miliona funti.
Čime se bave
Na sajtu Future Media Sevices navodi se da su nezavisna mreža specijalista u industriji medija u sportu i sportskom marketingu. Kao reference velikih klijenata za koje su radili mogu se videti logoi Premijer lige, Bundeslige, čak i UEFA. Tu su i Real Madrid, Kanal plus, Golferska asocijacija Amerike, pivara Ginis i dr.
Kada je reč o uslugama koje pružaju, između ostalih se navode strategija za kupovinu medijskih prava, distribucija TV sadržaja, pregovori o ugovorima, konsultantske usluge za sponzorstva, televizijska i digitalna produkcija i dr.
Ko je Peta Bistanji i zašto je važna u celoj priči
U delu vezanom za tim, sajt prikazuje biografije osam osoba koje su zadužene za različite oblasti biznisa, a kao deveti (odnosno prvi) je istaknut direktor Karl Majkl Bistanji.
Za njega se navodi da je specijalni savetnik u oblasti elektronskih medija i sportskih prava, kao i da je osnivač kompanije. Kako se navodi u biografiji, osnovao je FMS kako bi vlasnicima prava na prenos, emiterima i sponzorima pružao specijalizovane usluge u oblasti sporta koji se prenosi na televizijama.
Od 1996. do 2004. bio je izvršni direktor CSI televizije koja je prerasla u Oktagon CSI. Bio je globalni direktor za oblast televizije u ovoj kompaniji i zastupao je vlasnike TV prava na prenos Eura 2004, Premijer lige i drugih takmičenja. Pre osnivanja FMS-a radio je i kao jedan od direktora Oktagon Marketinga za region EMEA gde su mu klijenti, između ostalih, bili UEFA, Bundesliga, Premijer liga, australijska, novozelandska i južnoafrička kriket asocijacija i dr.
Međutim, na sajtu nema možda i ključne osobe u celoj priči – direktorke Pete Bistanji.
Iako se može pretpostaviti (zbog bliskosti u godinama) da je reč o bračnom paru, nismo našli potvrdu da je tako.
Za priču o Telekomu i kupovini prava na Premijer ligu ona bi mogla da bude važnija od Karla.
Zašto? Zato što je Peta Bistanji dugo radila za Premijer ligu. I poznaje način funkcionisanja organizacije.
Prema dostupnim informacijama ona je obavljala dve funkcije u najjačem engleskom fudbalskom takmičenju. Bila je glavna izvršna direktorka kancelarije Premijer lige, kao i direktorka za planiranje i projekte. Britanski mediji ističu njen učinak na realizaciji društveno-odgovornih projekata. O njoj nema mnogo dostupnih podataka, ali se na jednom mestu navodi se da je specijalista za organizaciju događaja.
Britanski mediji su takođe početkom 2020. izvestili da je Peta Bistanji odlučila da napusti Premijer ligu što se i dogodilo iste godine.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.