Filipović Stevanović je u Danu uživo TV N1 rekla da Srbija dosad u izveštajima Evropske komisije nije dobijala ocenu da nazaduje (stepback), ali da je ove godine možda trebalo.
Istina je da je usvojena Medijska strategija, kao što je to konstatovano u izveštaju Evropske komisije, ali Akcioni plan za njenu implementaciju još nije usvojen, iako je istekao predviđeni rok od 90 dana.
„Radna grupa nije zastajala sa radom, radili smo sve vreme (epidemije)… Imamo sastanke jednom do dvaput nedeljno, prisutni su uglavnom samo predstavnici novinarskih i medijskih udruženja, predstavnici države uglavnom nisu prisutni“, istakla je Filipović i podsetila da Srbija još uvek ima tehničku vladu koja ni ne može da usvoji Akcioni plan.
U Medijskoj strategiji su, kako je rekla, mapirani svi problemi koji se pominju u svim izveštajima Evropske komisije: bezbednost novinara, netransparentno vlasništvo, povlačenje države iz vlasništva u medijima, trasnparentnost i nezavisnsot rada REM-a, i javnih medijskih servisa, a poslednji deo posvećen je medijskoj pismenosti i pluralizmu medijskih sadržaja.
Predstavnica NUNS-a posebno se na bezbednost novinara, podsetivši da to novinarsko udruženje vodi bazu napada i pritisaka na novinare. „Najcrnja“ godina dosad bila je 2008. kada je, kako je istakla, zabeleženo 148 slučajeva napada i pritisaka na novinare, dok je za devet meseci tekuće godine već zabeleženo više od 150 slučajeva pritisaka i napada na novinare i, kako je rekla, ne deluje da će se taj trend poboljšati.
„Novinari i dalje žive pod velikim pritiscima, bore se za živote, neretko su fizički napadani. Pritisci, uvrede i pretnje preko društvenih mreža su u porastu, dobijaju drugačije forme. Svaki dan dobijamo neku novu vrstu pritisaka, a neprijateljska atmosfera negovana je i od strane nosilca javnih državnih funkcija“, navela je Filipović Stevanović, ističući da oko jedne trećine napada i pritisaka registrovanih u bazi NUNS-a dolazi upravo od državnih funkcionera.
Kazala je i da novinarska udružanja danas imaju mnogo bolju komunikaciju sa policijom i tužilaštvom, i da ovdašnji zakoni nisu loši, ali se ne sprovode, i ta nekažnjivost zločina, kako je upozorila, budi zabrinutost.
Filipović Stevanović je podsetila i da su slučajevi kršenja novinarskog Kodeksa u stalnom porastu, kao i da su mediji koji se drže profesionalnih standarda često na meti tabloida i političara.
Istovremeno je skrenula pažnju i na zloupotrebu konkursa za sufinansiranje medijskih sadržaja na kojima se budžetski novac deli medijima u vlasništvu ljudi bliskih vladajućoj stranci.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.