„Ništa pre formiranja nove vlade i rebalansa republičkog budžeta.“
Ova poruka državnog sekretara Ministarstva kulture i informisanja u tehničkom mandatu Aleksandra Gajovića slomiće i ono malo entuzijazma među radnicima koji su u RTV-u do početka ovog meseca bili angažovani preko agencije za zapošljavanje a negde su se nadali da će se, svemu uprkos, uskoro ipak pojaviti neočekivana sila koja će rešiti problem. Njih oko 100 više nema angažman u toj kući i oni bi od juče trebalo da su na plaćenom odsustvu, najduže 45 dana.
Računali su, naime, da će aktuelna Vlada Srbije, jer nema ko drugi, makar zahvatiti u svoju rezervu ili da će pribeći bilo kom drugom rešenju kojim se RTV-u prebacuje novac potreban za nastavak saradnje s agencijom za zapošljavanje. Zbog tih 200 miliona do svega ovoga je, na kraju krajeva, i došlo…
A može li u međuvremenu Srbija da dobije novu vladu, taman dok se plaćeno odsustvo za „agencijaše“ ne okonča? Gajović za Cenzolovku nije mogao da odgovori na to pitanje „koje sve u Srbiji zanima“, ali je uveren da „slučaj RTV“ – on to ne želi da naziva problemom – „neće i ne može biti gurnut pod tepih“, te da će RTV u novom rebalansu budžeta dobiti novac koji mu je – „kao i RTS-u, ali i mnogim drugima“, napominje državni sekretar – zakinut rebalansom budžeta u aprilu ove godine.
„Tišti me to što se događa pokrajinskom servisu“, priznaje nam državni sekretar, ali napominje da aktuelna republička izvršna vlast, zbog svog kapaciteta, ne može da pomogne.
„Sve ovo što se dešava u RTV-u je malo došlo u nevreme, kada je Vlada Srbije u tehničkom mandatu – da nije tako, ovo pitanje bi sigurno već bilo rešeno“, ističe državni sekretar Gajović, koji veruje da bi do novog rebalansa budžeta moglo da dođe „najdalje mesec dana“ nakon što nova vlada položi zakletvu.
Da li je time „pronađeno rešenje“ za RTV, koji se usled besparice morao osloboditi angažmana stotinak – de facto ali ne i de iure – svojih radnika, o kojem je za Cenzolovku govorio generalni direktor te kuće Miodrag Koprivica? Gajović nam kaže da je letos na sastanku sa predstavnicima RTV-a i Ministarstva finansija „izneo snažan argument“ kolegama iz Finansija – onima koji kreiraju budžete i rebalanse – da je zakonska obaveza države da izdvoji „koliko je potrebno“ novca za rad javnih servisa.
Sad, čini se, još predstoji dobijanje čvrstih garancija da će RTV u novom rebalansu dobiti svojih 200 miliona, da se, dakle, neće ponoviti iznenađenje kakvo je bilo ono u proleće.
A da je bilo iznenađenje, bilo je, izgleda.
„Tako nešto se ne najavljuje“, navodi Gajović. „Ne verujem da je direktoru RTV-a neko rekao ’ostaješ bez 200 miliona’, to se tako ne radi. Evo, i sam sam bio iznenađen kad sam video da su javnim servisima umanjena budžetska davanja.“
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.