„Dakle, RTS je ostao i dalje provladin alat za promociju vlasti“, ocenjuje.
Dodaje da smo, s druge strane, imali Pink, koji je pokušao da proteste predstavi kao mesto gde su se ljudi raspravljali i tukli oko zastave EU.
„S druge strane, na to se nadovezala priča o spremanju bloka koji treba da smeni Aleksandra Vučića, tako da prosto, oni su nastavili taj stari narativ“, naveo je.
Kaže da je juče N1 izveštavao o celom toku protesta, a postoje i socijalne mreže, tako da misli da građani znaju šta se desilo.
Komentarišući današnji tekst u Danasu zašto Vučiću, uprkos svemu, ne pada rejting, on navodi da je to zbog te medijske kule, gde su Pink, Informer, Tanjug i lokalne televizije.
„Međutim, ono što je interesantno jeste da ovaj protest organizuju oni koji su, u stvari, van tog medijskog dela Vučićeve kontrole, to su mladi, oni se informišu preko totalno drugih kanala komunikacije, tako da ono što ne može da se kontroliše, prosto, to je bilo juče na protestu“, ističe.
Na to kako se razlikuju tumačenja protesta u medijskoj sferi, on navodi da se RTS trudio da bude negde između, jer se ne može prećutati protest 100.000 ljudi.
„Neverovatno je da RTS nije pozvao nijednog predstavnika studenata da dođe u jutarnji program“, ukazuje.
Smatra da Vučić čuva svoj rejting tako što nezakonito, zahvaljujući REM, televizije krše Zakon o elektronskim medijima, član 61, koji garantuje i obavezuje sve pružaoce medijskih usluga da istinito, pravilno i blagovremeno informišu.
„Vučić je to poništio, i zbog toga on čuva tu svoju medijsku kulu, na osvnovu medija koje ima“, kaže Gavrilović.
Da je spreman da očuva svoju vlast vidi se u ovom postupku izbora članova Saveta REM, dodaje.
„Aleksandru Vučiću je u interesu da REM ovakav kakav jeste ostane, da se izabere određeni broj ljudi, koji će po svojoj strukturi, zapravo, umrtviti REM“, ocenjuje.
Smatra i da REM ne mora da bude izabran, iako se već kasni, jer skupština ne mora da ga izabere.
„Ako nemamo Savet REM vlast dobija nesprovođenje Zakona o elektronskim medijima i da vi imate, u stvari, televizije koje ne rade svoj posao, koje krše zakon… Vlast dobija to da regulatorni okvir u oblasti medija ne funkcioniše, da oni mogu da rade ono što hoće“, poručuje.
Dodaje i da ako pritisak javnosti bude takav da REM mora da se izabere kako bi bio funkcionalna institucija, „oni će ići na to da ne izaberu“.
„Oni imaju osigurač. A taj osigurač se zove većina u Skupštini Srbije“, smatra Gavrilović.
Ističe da s jedne strane imamo autokratski režim, a sa druge javnost – „videćemo šta će biti na kraju te priče“.
Povodom 50 dana od pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, što je pokrenulo i studentske blokade i proteste, navodi da su „mladi osetili potrebu da se angažuju jer su shvatili da je njihova bezbednost dovedena u pitanje“.
„Da smo imali REM koji funkcioniše, ne bismo imali nadstrešnicu. Ozbiljni novinari ne bi bili PR, sredstvo propagande, držači mikrofona, nego bi propitivali šta je izgrađeno, šta je renovirano, kada, koliko i pod kojim uslovima“, kaže.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.