Građanske inicijative u saopštenju dodaju:
„Kako je Telekom Srbija u vlasništvu Republike Srbije, a Euronews trećinu svojih godišnjih prihoda dobija iz budžeta Evropske unije, ovaj process je izuzetno važan, kako za građane Srbije, tako i za građane EU.
Po Zakonu o javnom informisanju i medijima, usvojenom 2014. godine u sklopu seta medijskih zakona, pozdravljenih od strane međunarodne zajednice, kao i domaće medijske i stručne javnosti, preduzeća u državnom vlasništvu ne smeju da budu vlasnici ili učestvuju u vlasničkoj strukturi medija.
Ovakva praksa je i u suprotnosti sa ocenama i preporukama Evropske komisije koje su sadržane u Izveštajima o napretku za 2016. i 2018. godinu, koji insistiraju na doslednom sprovođenju zakona i jačanju normativnog okvira koji reguliše pitanje transparentnosti vlasništva i nedozvoljenog uticaja države na tržište medija.
Uprkos deklarativnim izjavama zvaničnika Vlade da je neophodna primena postojećih zakona, kao i unapređenje zakonodavstva u oblasti medija definisano u novom draftu Strategije razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji do 2023. godine, potez Telekoma Srbija, koji je u državnom vlasništvu, ukazuje na tendencije Vlade Srbije da pojača uticaj i kontrolu u medijskoj sferi.
Pozivamo sve relevantne aktere da zaustave ovaj proces ili apeluju na njegovo zaustavljanje u skladu sa svojim ingerencijama. Dugogodišnja borba nezavisnih novinara, kao i domaće i međunarodne medijske scene da se zaustavi kontrola medija u Srbiji biće značajno ugrožena najavom otvaranja Euronews-a u Srbiji na ovaj način“, kaže se u saopštenju GI.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.