„U ime radio i televizijskih kuća sa licencom na Kosovu, tražimo od Vlade Kosova da podrži kosovske medije posebnim fondom za preduzeća i zaposlene. Mediji na Kosovu žive od marketinga i u ovo vreme kada se suočavamo sa koronavirusom kompanije su prestale sa reklamiranjem u medijima. Shodno tome, mediji (osim RTK-a koji se finansira iz državnog budžeta) u martu nisu ostvarili nikakav prihod“, navedeno je u pismu instituta.
Podsećaju da na Kosovu funkcioniše 170 audio-vizuelnih medija koji su licencu dobili od Nezavisne komisije za medije Kosova.
Institut naglašava da za mnoge medije postoji rizik da budu zatvoreni a zaposleni otpušteni i dodaje da kosovski medijski radnici nikad nisu prestali sa radom, a vlasnici medija još više su povećali troškove, stvarajući brojne dugove.
„Treba imati na umu da su polovina medija privatne kompanije, a polovina nevladine organizacije. Mediji koji funkcionišu kao nevladine organizacije ne mogu se legalno zadužiti, pa im preti zatvaranje. Jun je rok za plaćanje godišnje naknade za licencu“, naglašava se u saoptenju.
Od vlade se traži da ovlasti Nezavisnu komisiju za medije da ukine naknadu za licencu za ovu godinu, da se novinari i drugi radnici u medijima svrstaju u prvu kategoriju borbe protiv Kovid-19, kao i lekare i policijace.
Takođe se traži finansijska pomoć vlasnicima medija sa licencom kako bi pokrili troškove za plate zaposlenih i druge troškove.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.