Ona je to izjavila povodom dve masovne pucnjave u Srbiji, koje su izazvale velike proteste.
„Pucnjave su traumatizovale celu zemlju. Nesavesno je koristiti ovu tragediju kao još jednu priliku za raspirivanje mržnje, satanizovanje i ocrnjivanje slobodnih medija, zaštitnika ljudskih prava, političkih protivnika i drugih koji su kritični prema vlasti“, istakla je Kan, koja je specijalni izvestilac UN za slobodu mišljenja i izražavanja.
Ona je napomenula da je hiljade ljudi izašlo na ulice, tražeći odgovornost za zločine, bolju kontrolu naoružanja i snažnu akciju protiv govora mržnje i podsticanja na mržnju i nasilje u tabloidnim medijima.
„Umesto da promovišu pravdu i odgovornost, čini se da su nedavni govori, uključujući i one članova Vlade Srbije, podstakli uznemiravanje, pa čak i fizičke napade na opozicione političare, novinare i aktiviste“, rekla je.
Tokom zvanične posete Srbiji u aprilu, Irena Kan je izrazila ozbiljnu zabrinutost zbog tabloidnih i populističkih medija, koji promovišu i pojačavaju toksične izjave političara i zvaničnika, kao i zbog neuspeha medijskog regulatornog tela da preduzme mere protiv tih medija.
„Sloboda izražavanja je osnovno pravo koje mora biti zaštićeno u svakom trenutku, ali međunarodno pravo je jasno da to nije dozvola za uznemiravanje, zastrašivanje ili pretnju kritičkim glasovima“, naglasila je ona.
Dodala je da je trenutna klima političkog diskursa u Srbiji duboko uznemirujuća.
„Vlada Srbije mora odmah da istraži i sankcioniše zastrašivanje, pretnje i podsticanje na nasilje, posebno od strane državnih službenika i da obezbedi da sve institucije i državni organi poštuju smernice UN o borbi protiv govora mržnje uz očuvanje slobode izražavanja“, zaključila je Irena Kan.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.