16. apr 2025.

Jedan zahtev studenata za deblokadu RTS je baš lako ispuniti. Samo je pitanje da li režim to hoće

Beogradski studenti blokirali su sinoć zgrade RTS-a u Takovskoj i na Košutnjaku, a kako su naveli, blokada javnog servisa trajaće sve dok se ne raspiše novi konkurs za REM ili dok se RTS ne ugasi. Prema rečima sagovornika Nova.rs, zahtev o izboru članova Saveta REM-a postoji već dve godine i bio bi rešenje problema.

Foto: Danica Đokić / Cenzolovka

Studenti Fakulteta dramskih umetnosti u blokadi pozvali su sinoć, iznenada, sve kolege i građane da im pomognu u blokiranju Radio-televizije Srbije, odnosno lokacija na kojima javni servis realizuje programe – u Takovskoj i na Košutnjaku.

Studenti su poručili da „javni medijski servis radi protiv svih nas“, a kako REM (Regulator elektronskih medija) ne postoji, „RTS niko ne može ukrotiti“. Zbog toga su postavili dva zahteva za okončanje blokade – ili da se raspiše novi konkurs za REM ili da se RTS ugasi. Do tada, blokada RTS-a i dalje traje.

Rade Veljanovski, profesor Fakulteta političkih nauka u penziji u razgovoru za Nova.rs ističe da zahtev studenata o novom REM-u odnosno izboru novih članova Saveta REM-a postoji već dve godine i da je opravdan, ali se pita šta nam garantuje da ćemo dobiti Savet koji je dobar.

„Ja sam formulisao odredbu zakona po kojoj je taj Savet REM-a trebalo da bude resetovan. Iako Radna grupa u kojoj sam bio za Zakon o elektronskim medijima, nije htela da prihvati taj moj predlog, pa me je preglasala, ipak sam na sastanku sa ambasadorom OEBS-a u Beogradu uspeo da ‘uguram’ u zakon tu odredbu. Ja jesam za to da treba da se menja Savet REM-a, ali šta nama garantuje da ćemo dobiti takav Savet REM-a koji je dobar?“, pita se on.

Podseća da je on napisao koje kriterijume moraju da zadovoljavaju članovi Saveta, što je vrlo važno pri njihovom odabiru.

„Međutim, vlast ume da doskoči svemu. Ne mogu mediji, niti medijska situacija da budu bolji od društvene situacije. Dakle, dok se ne promeni vlast, nećemo imati ni bolji Savet REM-a ni bolje medije, s tim što uvek podsećam da smo od prvog Saveta REM-a uvek imali uticaj vlasti na one koji su savetodavni, bez obzira koja vlast je aktuelna. Mi moramo na taj način da razmišljamo“, navodi on.

Što se tiče zahteva o gašenju RTS-a, Veljanovski ističe da je pomalo nestvaran.

„Hipotetički, Savet REM-a bira Upravne odbore, Upravni odbori generalne direktore, pa tu su i glavni urednici… Onda rešavamo problem. Dakle, i da izaberemo Savet REM-a i da on bude onakav kakav treba, onda je apsurdno da nestane javni servis. Međutim, ne možemo studentima zameriti zbog toga što su izneli taj zahtev jer oni ne znaju kako funkcionišu mediji. Gašenje RTS-a i raspisivanje novog konkursa REM-a kao postavljeni zahtevi su kontradiktorni“, objašnjava sagovornik Nova.rs.

Nemoguće ugasiti RTS

Veljanovski dodaje zašto je nemoguće ukinuti javni servis u Srbiji.

„Jasno mi je da je odgovor studenata na pitanje zašto da se ugasi RTS taj što on ne radi dobro, kao što je uostalom to i moj odgovori svih nas. Međutim, nije da ne radi dobro ceo javni servis nego ne radi dobro informativni program. Filmski program, kulturni, muzički, sportski, rade dobro. Dakle, informativni program jeste ta crvena nit koja razgraničava šta je javni servis, a šta je državna radio televizija. Tako da se postavlja pitanje – da li naša Vlada radi dobro? Da li javno tužilaštvo u kom sedi Zagorka Dolovac radi dobro? Ne rade dobro, ali ne možemo ih ukinuti. Moramo da se borimo da se sve to reformiše i da radi dobro“, objašnjava Veljanovski, naglašavajući da bismo ukidanjem RTS-a bili jedina zemlja u Evropi koja nema javni servis.

Bivši član Saveta REM-a, univerzitetski profesor i narodni poslanik Slobodan Cvejić ističe smatra da je prvi zahtev studenata za deblokadu RTS-a formalno ostvariv, navodeći da lako može da se da novi nalog.

„Po jedan kandidat na sedam pozicija je odustalo od konkursa i tu zapravo više nema pravog izbora, s kojim treba da izađe Odbor pred plenum. To bi trebalo prekinuti i raspisati novi. Formalno, zahtev jeste izvodljiv, a faktički, u ovoj situaciji kada se vladajućem režimu ovoliko ljulja, oni to neće uraditi jer njima odgovara više potpuno bezvlašće. Videli smo da može da bude još gore nego kada REM makar formalno postoji. A ovo što radi Informer, pre svega, a onda i Pink je strašno“, objašnjava on.

Prema njegovim rečima, raspisivanje konkursa za izbor REM-a izgleda ovako: Odbor za kulturu pokreće ponovo postupak, što znači da treba minimum dva do tri meseca da se sve realizuje.

„Ovlašćeni predlogači moraju ponovo da iznesu predloge, pa da prođe period slušanja, pa za primedbe, pa da bude slušanje pred Odborom za kulturu i tek posle toga se zatvara lista. Ostaju po dva kandidata na svakoj od devet pozicija i onda Skupština glasa za svaku poziciju za nekoga od ta dva. Ali oni (studenti) traže da sve bude transparentno, da se ovaj put uradi kako treba, a ne da neke preko noći formirane organizacije koje nemaju veze s medijima, nude kandidate kao što je Dejan Vuk Stanković“, dodaje sagovornik Nova.rs.

Ko garantuje izbor Saveta REM-A

Cvejić pojašnjava da bi izbor Saveta REM-a trebalo da garantuje demokratska procedura.

„Treba da nam garantuje demokratska procedura koja ima meritokratske elimente. Da neko ko je najkvalitetniji bude biran na tu poziciju, a kad kažem najkvalitetniji, ne mislim samo na poznavanje oblasti, nego i na morlani integritet, na etičnost. To znači da vam jedna preovlađujuća opšta demokratska kultura garantuje da će to biti tako. U našoj zemlji, mi znamo da nemamo ni neku tradiciju ni trenutno prevlast demokratske kulture, što znači da su nama potrebni istaknuti pojedinci spremni da istrpe pritisak, podmetanja… Kroz ovaj proces kako je tekao do sad, bilo je dovoljno kandidata za kvalitetno obavljanje posla u Savetu REM-A, ali nažalost, podmetačine su dovele do toga da se zaglavimo u procesu“.

Naglašava da ima mnogo spornih pitanja koja se otvaraju pred Savetom REM-a kad treba doneti neku odluku.

„Neće oni uvek biti zadovoljni sa onim kako Savet bude odlučio o nekoj situaciji. Ali ako znate da je čitava procedura obavljena kako treba, da smo dobili većinu kvalitetnih kandidata, mi moramo da prihvatimo onda da to telo radi tako kako treba. Ne valja da od naše političke volje zavisi naša ocena njihovog rada“.

Zahtev o ukidanju RTS-a je previše komplikovan, naglašava sagovornik Nova.rs.

„To bi bila veoma teška odluka. Možda bi adekvatnije bilo da su tražili da RTS uopšte ne prenosi različite političke stavove, možda da bez slike, samo prepričavanjem prenosi osnovne vesti o radu državnih organa, neko vreme. I to je neka vrsta smenjivanja jedne funkcije, a nije gašenje. Mada, ni to nije nemoguće, samo je ta opcija suviše radikalna. Jedan kvalitetan reset i idemo ispočetka“, ističe Cvejić.

Podsetimo, beogradski studenti ušli su u deseti sat blokade ispred RTS-a u Takovskoj i na Košutnjaku, dok je u Novom Sadu, gde je sinoć blokiran RTV, žandarmerija u punoj opremi za razbijanje demonstracija potisnula studente od ulaza u zgradu i formirala kordon.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend