Skupština Kosova je na sednici 11. jula, bez učešća opozicije, usvojila Zakon o Nezavisnoj komisiji za medije. Po usvajanju, Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom na Kosovu i Metohiji izrazilo je zabrinutost zbog usvajanja Zakona o Nezavisnoj komisiji za medije ističući da se njime brutalno ograničava sloboda medija.
Na sadržaj Zakona primedbe su izneli Kancelarija EU na Kosovu, Misija OEBS, Savet Evrope, Asocijacija novinara Kosova i nevladine organizacije, uz saglasnost da je u suprotnosti sa evropskim standardima.
Dve nedelje kasnije, bura se u vezi sa ovim pitanjem ne stišava. Čeka se odluka predsednice Kosova Vjose Osmani i sve više pojačava pritisak i bojazan o njegovoj eventualnoj primeni koja bi, prema oceni mnogih, dovela do brutalnog ograničavanja slobode medija.
Petković: Suštinski pokušaj cenzure i kontrole
“Zakon je usvojen suprotno savetima Saveta Evrope, Evropske unije, OEBS-a i Evropske federacije novinara, i demonstrira, van svake sumnje, kako vladajuća većina vidi medijske slobode i demokratiju”, kaže za UNS Jelena Petković.
Ističe da je ovaj zakon suprotan evropskim standardima i da je suštinski pokušaj cenzure i kontrole, o čemu, kako navodi, govori i činjenica da je pripremljen bez aktivnog učešća ili konsultacija sa novinarima, medijima, aktivistima i drugim organizacijama civilnog društva.
“Naročito je važno podvući, da je pisan bez učešća i daleko od očiju srpskih novinara, a koji mogu da očekuju da budu posebno targetirani ako zakon počne da se sprovodi“, rekla je ona.
Petković je dodala da „ovaj zakon omogućava da ta Nezavisna komisija za medije, praktično, kontroliše onlajn medije putem sistema licenciranja i lako se može zloupotrebiti protiv bilo kog medija, posebno onih koji se bave istraživačim i kritičkim izveštavanjem.
Petković navodi da bi primena ovog zakona predstavljala ozbiljnu egzistencijalnu pretnju nezavisnim medijima.
“Ovim zakonom se (mediji) stavljaju pod pretnju velikih novičanih kazni i do 40.000 evra, što predstavlja ozbiljnu egzistencijalnu pretnju bilo kom nezavisnom onlajn mediju, a naročito je zastrašujće i može zatvoriti vrata malim nezavisnim i kritičkim medijima”, kaže Petković.
Zaključuje da je usvajanje ovakvog zakona samo još jedan dokaz da je kosovska vlast kidnapovala medijske slobode.
Podsetimo, Zakon o Nezavisnoj komisiji za medije, između ostalog, predviđa licenciranje onlajn medija, praćenje njihovog sadržaja i kazne do 40.000 evra. Onlajn mediji biće primorani da se registruju u Registar onlajn medija kojim će upravljati NKM, a za objavljivanje bilo kakvog sadržaja moraće da traže dozvolu ove Komisije.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.