„Apsolutno je neprihvatljivo da zaposleni u redakciji O radija o “planu” generalnog direktora RTV-a da ukine taj medij saznaju iz drugih medija, a da im se niko od rukovodstva prethodno nije obratio niti obrazložio takvu ‘odluku'“, kaže se u saopštenju Koalicije za slobodu medija i dodaje:
„Plasiranje u javnost navodnih odluka rukovodstva RTV-a o gašenju Omladinskog radija RTV-a preko trećih lica je neprofesionalno, neozbiljno, ali i opasno – jer podseća na metode svojstvene autoritranim sistemima sklonih samovlašću.
Ukoliko je takva odluka zaista doneta, način njenog saopštavanja neprihvatljiv je i sa stanovišta odgovornosti rukovdstva RTV-a prema građanima koji finansiraju pokrajinski javni servis.
Takva odluka, ukoliko je doneta, u suprotnosti je i sa zakonskom ulogom javnih servisa, javnim interesom i ugrožava medijske slobode.
Podvlačimo da je Zakonom o javnim medijskim servisima posebno istaknuta uloga javnog servisa u ostvarivanju javnog interesa, a O radio je upravo primer medijskog sadržaja koja je u funkciji javnog interesa, primer koji bi trebalo da slede i drugi medijski programi RTV-a, a pre svega kada su u pitanju informtivni sadržaji.
O radio je multimedijalna platforma namenjena mladima, koji promoviše najviše standarde etike i profesije, koji ne šmnika stvarnost i ne glorifikuje političke i druge moćnike – dakle upravo ono što i treba da radi javni servis i što bi trebalo da rade i ostale programske celine u sklopu Javne medijske ustanove Vojvodine (RTV).
Posebna vrednost O radija jeste u tome što se obraća mladoj publici, populaciji koja je apsolutno marginalizovana u javnom prostoru, što potvrđuju brojna relevantna istraživanja.
Ovaj najmlađi medij u sastavu RTV-a ove godine trebalo je da obeleži deset godina od osnivanja, a u prvoj deceniji rada bili su više nego uspešni, što je prepoznala i profesionalna zajednica.
Pobedili su ma međunarodnom takmičenju evropskih javnih servisa Radio battle 2016. Dva puta novinarke O radija dobijale su nagradu Novosadske novinarske škole za najboljeg mladog novinara/novinarku.
Dva puta dobijali su nagradu Refleksija za etičko izveštavanje o siromaštvu, a više puta su nagrađivani za etičko izveštavanje o mentalnom zdravlju. Dobili su i nagradu Hilda Dajč za 2023. godinu.
O radio je i deo međunarodne mreže podunavskih radio stanica Danube streamwaves, koju čine mediji iz Nemačke, Austrije, Mađarske i Srbije.
U godišnjim izveštajima Krovne ogranizacije mladih Srbije (KOMS) više puta su istaknuti kao omladinski medij koji se objektivno i profesionalno bavi mladima i temama koje zanimaju mlade, pre svega iz oblasti ekologije, aktivizma i mentalnog zdravlja. Posebno je istaknuto da više od 90 odsto njihovog sadržaja čini medijska inicijativa, odnosno, sadržaji i teme koje sami pokreću.
Za nepunih deset godina kroz Oradio je prošlo oko pedesetak mladih novinara, od kojih najveći broj nažalost zbog “politke zapošljavanja” nije dobio priliku da ostane na O radiju i RTV-u, već su bili prinuđeni da napuste pokrajinski javni servis i danas rade u brojnim drugim medijima.
Koalicija za slobodu medija očekuje odgovor rukovodstva RTV-a o daljem statusu O radija i zaposlenih u toj redakciji.
O dešavanjima u pokrajinskom javnom servisu i najavi gašenja medija namenjenog mladima – čime se uskraćuje ostvarivanje javnog interesa ove populacije i urušavaju medijske slobode – obavestićemo OEBS, Delegaciju EU u Srbiji, te sve relevantne novinarske i medijske međunarodne organizacije“, kaže se u saopštenju Koalicije za slobodu medija, koju čine Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija (AOM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija „Lokal Pres“, Slavko Ćuruvija fondacija i GS KUM Nezavisnost.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.