Postoji izreka koja kaže da ponekad vredi govoriti istinu, jer su tako veće šanse da vam veruju kad slažete, ističe predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Slaviša Lekić u odgovoru državnom sekretaru za informisanje Ninu Brajoviću i poziva ga da se „prizove istini“ ili podnese ostavku.
„Ni ja, kao predsednik, niti bilo koji član NUNS“, objašnjava Lekić, „ni u izjavi za TV N1, niti u bio kojoj drugoj prilici, nismo izjavljivali da se na sednici Radne grupe nacionalnog konventa o Evropskoj uniji (EU) za poglavlje 10 u martu ove godine rasprvljano o Nacrtu zakona o javnom informisanju“.
„Tačka sporenja sa državnim sekretarom za informisanje jeste Nacrt Zakona o javnom informisanju, uvršten u dnevni red te sednice, koji je, kao dokument, potvrđeno nam je iz Radne grupe nacionalnog konventa o EU za poglavlje 10, stigao – iz Ministarstva kulture i informisanja“, napominje Lekić.
Da li je dokument koji je uputilo Ministartsvo kulture informisanja zastareo, je li podmetnut državnom sekretaru i ko je, ako je, to učinio – nisu pitanja za NUNS!
Umesto da objasni s kojim pravom ili po čijem nalogu već dva meseca radi na strateškim medijskim dokumentima, bez ikakve saradnje sa reprezentativnim novinarskim i medijskim udruženjima, državni sekretar za informisanje, prema rečima Lekića, proziva NUNS zbog podrške Zakonu o javnom informisanju iz 2009. godine, koji je, kako tvrdi Brajović, „Ustavni sud Srbije proglasio neustavnim“.
Lekić smatra da ovde nije problem što Zakon o javnom informisanju iz 2009. godine sa aktuelno spornim Nacrtom Zakona o javnom informisanju ima veze koliko i nakaradni Zakon o javnom informisanju iz 1998. godine, koji je aminovao Brajovićev UNS.
„Problem je što je državni sekretar za informisanje ponovo u sukobu sa činjenicama. Naime, Ustavni sud Srbije nikad nije proglasio neustavnim Zakon o javnom informisanju iz 2009. godine“, podseća Lekić.
„Istina je da je Ustavni sud Srbije proglasio neustavnim neke odrebe tog Zakona, gle čuda, i na inicijativu NUNS, koje je“, kako navodi Lekić, „od Zaštitnika građana tražilo da pokrene pitanje o ustavnosti ovog zakona i pozvalo nadležne državne organe da izmene sporne odredbe i Zakon učine prihvatljivim za javnost i sve medije“.
Lekić je, na kraju, pozvao „državnog sekretara za informisanje da se u svojim narednim javnim nastupima prizove istini ili da, ako ima problema sa tom ‘veštinom’ komunikacije – podnese ostavku“.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.