Sledi koalicija SPS-JS sa malo više od šest sati, i liste Aleksandra Šapića i Ujedinjene demokratske Srbije (UDS) sa oko pet i po sati televizijskih i radio priloga.
Umnogome drugačiji rezultati poslednjeg preseka, u odnosu na prethodni koji je pokazao da je najzastupljenija opcija na elektronskim medijima bio Savez za Srbiju, donekle su potvrdili veliki broj kritika koje su REM-u uputili poznavaoci praćenja predizborne kampanje.
Zamerke metodologiji koju to telo koristi za obračunavanje podataka i nadzor zastupljenosti političkih aktera prvenstveno ne uključuje tanalitet praćenja, odnosno da li se o akterima kojima je posvećeno vreme na nacionalnim frekvencijama govori u pozitivnom, negativnom ili neutralnom smislu.
Međutim, zamagljivanju pravog stanja u domaćim medijima doprinosi i to što je REM u nadzor uključio i pojedine medije sa kablovskim frekvencijama, poput N1, što drastično menja realnu sliku, posebno ako se uzme u obzir da je na toj televiziji emitovano ubedljivo najviše predizbornih sadržaja, skoro 32 sata priloga za nedelju dana, ili gotovo 40 odsto ukupnog predizbornog programa na svim nadgledanim medijima, dok kod drugih televizija ta brojka jedva da prelazi 10 procenata.
Brojke pokazuju da su na N1 najviše pažnje dobili analitičari, oko četvrtine vremena. Savez za Srbiju je bio prisutan pet sati i 19 minuta, zatim lista „Aleksandar Vučić – Za našu decu“ sa četiri sata i 39 minuta, a slede ih SPS-JS sa nešto manje od dva i po sata i UDS sa sat i 40 minuta.
Veći deo programa na javnim servisima, osim redovnog informativnog, posvećen je specijalizovanim emisijama posvećenim izborima u kojima se predstavljaju liste, pa otuda i neuobičajeni rezultati monitoringa.
Na RTS1 te emisije zauzele su oko dva od ukupno nešto više od tri sata ukupnog izbornog programa, na RNS1 više od sat od ukupno dva sata i 10 minuta, dakle polovinu ukupnog programa, dok je na RTV1 oko pola sata bilo u tom formatu.
Tako je na RTS1, od ukupno pet sati promocije političara i izbornih lista, prošle nedelje najzastupljenija bila lista Milan Stamatović – Zdravo da pobedi, sa skoro sat priloga, Muamer Zukorlić – Samo pravo i Aleksandar Šapić – Pobeda za Srbiju sa po 41 minut predstavljanja.
I pored brojnih zamerki Regulatornom telu, na očito lošim metodama i načinima obrade i predstavljanja podataka, REM ni u jednom trenutku nije pokazao zainteresovanost da nešto u pristupu promeni, i time obezbedi objektivniji presek.
Članica Saveta Olivera Zekić, u nedavnom televizijskom gostovanju, više nego jasno je pokazala da ne postoji ni trunka spremnosti, ne samo da se neke od sugestija prihvate, već da REM uopšte odstupi ni korak od dosadašnjeg načina rada.
Novinar Vukašin Obradović u tome vidi „još jednu farsu“, a ulogu REM-a, posebno u predizbornoj kampanji, ocenjuje kao „još jednu od igara vlasti koje imaju za cilj da zamagle suštinu, odnosno da prikažu ove izbore kao demokratske, dok je slika sasvim drugačija“
– Sama metodologija vremena u kome se meri samo pojavljivanje pojedinih stranaka, bez „tona“ je suštinski važan podatak. Bez toga, podaci su apsolutno podložni raznim tumačenjima i ne daje pravu sliku izveštavanja o izborima.
Mislim da je bilo iluzorno očekivati da će REM, takav kakav jeste, dati objektivnu sliku izveštavanja o predizbornoj kampanji u elektronskim medijima.
Sa druge strane, prosto je nerealno očekivati da ćemo mi za nekoliko nedelja prosto dobiti drugačiju sliku u elektronskim medijima nego što je ona inače, kaže za Danas Obradović.
Sociolog Ratko Božović, koji napominje da je čitava priča oko izbora odavno završena, te da je REM „već uradio sve što je trebalo“ a da ono čime se javnost sada bavi predstavlja samo „popravku nepopravljivog“.
– REM vidim kao jednu štetočinsku instituciju koja je svojim nečinjenjem upropastila medijsku sferu u Srbiji i proizvela posledice koje su nepopravljive.
Tu su se našli ljudi koji nisu hteli da slede logiku institucije, već su je zloupotrebili. Sada, kada krenete nizbrdo, to ne može lako da se zaustavi.
U ovom trenutku ne može ništa da se promeni, jer je izborom novih članova samo simulirana promena, s obzirom da je Savet trebalo izmeniti od prve do poslednje ličnosti.
Kao što je u gotovo svim kontrolnim institucijama vlast postavila svoje ljude, jer su radikalni u težnji da budu sveprisutni i da nema iznenađenja, tako je i REM ostao njihova mašinerija.
Čitavu stvar oko izbora vlast je već završila preko televizija i „žutara“, žute štampe, što je inače i način održavanja na vlasti ove garniture.
I REM je tu već sve pripreme završio, tamo gde treba da bude jasno, sve da bude nejasno, ono što bi trebalo da se uradi, da se ne uradi. Sve je u cilju da se dobije u gubitničkom vremenu, pa ovu priču pričati tri dana pred izbore nema smisla, jasan je Božović.
On dodaje da nije izvesno ni da bi valjano formirani REM mogao da stane na put nekim pojavama na medijskoj sceni, jer je, kako kaže, „Pinku, Hepiju i državnoj televiziji i inače vlast dozvolila da rade šta im padne napamet“.
Što se ostalih medija sa nacionalnom pokrivenošću tiče, na TV Pink poslednje nedelje najzastupljeniji su bili analitičari sa 23 odsto ukupnog vremena, za koje opet ne znamo ko su i na koji način su govorili o pojedinim političkim akterima, s obzirom da je ta televizija odavno jasno označena kao glavno medijsko oruđe aktuelne vlasti za obračun sa političkim protivnicima, koje se ne ustručava da u toj, često prljavoj borbi sa svima koji stanu na put ili se kritički usprotive režimu, koristi i manipulacije, laži, etiketiranja, govor mržnje i izmišljanje afera, ne pridržavajući se preterano ni zakona ni Kodeksa novinara.
Na toj televiziji, po 13 odsto imali su UDS i SPS-JS, Radikalna stranka bila je zastupljena oko 9,5 odsto, a slede sa oko šest odsto Metla i SNS.
Manje od dva procenta vremena zauzele su liste Šapić, SzS i DJB, a manje od jednog procenta, ili manje od pet minuta programa, zauzeli su PSG i 1 od 5 miliona.
Na neuobičajene rezultate, treba pomenuti, uticalo je i to što su u nadzor ušli i iznajmljeni termini, kojih ima samo na TV Pink.
Na TV Prvoj skoro polovinu vremena, sat vremena i 11 minuta imali su analitičari, a onda sledi Šapić sa 14 minuta, kao i radikali sa 13 minuta i 21 sekundu. „Metla 2020“ je imala 11 minuta, UDS deset minuta, Zukorlić tri minuta i 15 sekundi, a lista „Za našu decu“ 2 minuta 58 sekundi.
Hepi je najviše vremena posvetio koaliciji SPS-JS, koja je imala dva sata i 15 minuta, u šta je uračunata i jednočasovna zabavna emisija Glamur Specijal, u kojoj je gostovao Ivica Dačić. Slede analitičari sa 17,38 odsto udela i Aleksandar Vučić sa 14,87 procenata, ili sat i 44 minuta.
Na TV B92 ubedljivo najzastupljenija lista je bila „Aleksandar Vučić – Za našu decu“ koja je dobila sat i 20 minuta, skoro trećinu ukupnog vremena, i duplo više u odnosu na SRS koji sledi sa oko 14 odsto vremena, i Kraljevinu Srbiju koja je imala 13 odsto vremena.
Zavetnicima 40 minuta, za „1 od pet miliona“ pola sata
U ukupnim rezultatima, za nedelju dana LDP je imao na raspolaganju tri sata i 57 minuta, Za Kraljevinu Srbiju tri sata 22 minuta, akademik Muamer Zukorlić „Samo pravo“ pet minuta manje od Kraljevine Srbije, a „Metla 2020“ 16 minuta manje u odnosu na Zukorlića. SRS pripalo je dva sata i 48 minuta, a Milanu Stamatoviću četiri minuta manje. PSG je imao dva sata i 36 minuta, SDS dva sata i 30 minuta, „Zajedno za Srbiju“ sat vremena i sedam minuta. SVM je dobio ceo sat, a Zavetnici 39 minuta. Nova stranka je imala 25 minuta a Udruženje „1 od 5 miliona“ oko 15 minuta.
Javni servisi
Tako je na prvom programu RTS Aleksandar Vučić sa svojom listom zastupljen tek sa 1,3 odsto ukupnog vremena, odnosno manje od četiri minuta, a do sada navodno najzastupljeniji SzS, sa 3,4 odsto.
Na RTS2 Vučić je bio prisutan tek dva minuta, a ostali akteri tek po 20 sekundi. Slično je i na Radio Beogradu 1, gde su u prvom planu liste UDS, Metla 2020 i Šapić, sa oko 20 odsto udela, dok su na Radio NS1 najviše vremena imale liste Za kraljevinu Srbiju, Zukorlić, Šapić i Stamatović.
Na RTV1 vode liste Za kraljevinu Srbiju i Aleksandar Šapić sa po 18 odsto vremena, a na RTV2 Aleksandar Vučić sa oko 19 odsto vremena.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.