I „nezadovoljni građani“ i „strani plaćenici“, tako su iste ljude, koji više od dvadeset dana protestuju na ulicama Beograda, različito oslovljavali u različitim medijima. Protesti su samo jedno od ogledala u kojima se vidi jasna razlika između slobodnih medija i onih koji kalkulišu, kaže za N1 novinarka Gordana Suša i dodaje da je država i dalje vlasnik medija, stoga ne treba da čudi pogoršanje i u izveštaju „Reportera bez granica“.
„Kao što vidite, država ima svoj medij elektronski, svoju TV Bastilju, koja ne poštuje nijedan novinarski kodeks, ova vlast – ne govorim o državi, ali bi država trebalo da stvori okvir za tu slobodu – koja u stvari i jeste reper demokratickosti društva – država ima svoj bilten i ono što nemate u medijima počinje polako da se radi na ulicama“, kaže Suša.
Medijska strategija pretvorila se u medijsku tragediju, smatra novinar Željko Bodrožić. Zakonski je regulisano projektno sufinansiranje medija sa ciljem da se unapredi kvalitet medija, kaže Bodrožić, a dobijeni rezultat je suprotan: konkurs je postao namešten proces:
„Medijska strategija pretvorila se u medijsku tragediju, a sve veći broj medija koji su pod kontrolom Srpske napredne stranke iz Beograda, nacionalnih medija dobijaju pare na lokalnim konkursima a tu je najskarednije to što su već na nekoliko konkursa dobili listovi poput Informera, Srpskog telegrafa iako i zakon jasno govori da oni koji krše kodeks koji gaze pravila profesije ne mogu da dobiju novac iz javnog budžeta“, navodi Bodrožić.
Bodrožić navodi da je evidentno da je u odnosu na prethodnu godinu vlast samo ogolila svoju silu, a da politika postaje brutalnija prema drugačijem mišljenju. Sagovornici N1 saglasni su da je ključno za nezavisan rad medija ambijent odnosno pravna sigurnost.
To bi trebalo da garantuje i nova medijska strategija, na kojoj se upravo radi, da stvori održivi ambijent za rad medija, zaštiti ih od pritisaka, ojača profesionalne standarde i medijski pluralizam. Bar tako tvrde u nadležnom ministarstvu. Potrebno je, međutim, samo strpljenje do sredine 2017.
Na kritično stanje u medijima, osim „Reportera bez granica“ u svojim izveštajima upozoravali su i OEBS, organizacija Fridom haus, ali je zabrinutost zbog kršenja slobode medija izrazio i izvestilac Evropskog parlamenta Dejvid Mekalister u izveštaju iz januara. Svi su zaključili da su prisutne pretnje, nasilje i zastrašivanje novinara.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.