Kada se o izborima povede bilo privatni razgovor bilo javna debata, mediji su praktično nezaobilazna tema. Možda je baš zato i upadjiv njen izostanak u prvom setu zaključaka Vlade Srbije za poboljšnje izbornih uslova.
Postoji konsenzus da su mediji najvažniji, kaže Dušan Spasojević sa Fakulteta političkih nauka u Beogradu, i dodaje: „I da ćemo mi lako izgurati još jedne izbore bez sređivanja biračkog spiska, ali da je suštinski važno da mi otvorimo medije za sve strane.“
Potpuna medijska zatvorenost jedan je od najčvršćih stubova moći Aleksandra Vučića, smatra novinar Slobodan Stupar.
„Možda neko ne zna, ali svako veče se prave naslovne strane iz kabineta. Dakle ništa se ne prepušta slučaju. Hiljadu puta ponovljena laž – a to je ta gebelsovština koju Vučić već sedam godina uspešno implementira – daje rezultat“, upozorava Stupar.
Rezultat bi, veruje Stupar, sigurno bio drugačiji kada ne bi bilo medijskog monopola, kog opet ne bi bilo kada bi se poštovao set važećih medijskih zakona.
Novinarka Gordana Suša stoga citira Član 47 Zakona o elektronskim medijima: „Pružalac medijske usluge mora da obezbedi slobodno, istinito, objektivno, potpuno i blagovremeno informisanje, doprinosi podizanju opšte kulturnog i obrazovnog nivoa građana, poštuje zabranu političkog oglašavanja van predizborne kampanje, a u toku predizborne kampanje.“
I pita: „Šta će nama zaključak Vlade da se ovo sprovodi?“
Zaključak i nije ništa drugo do garant onoga što se već garantuje zakonom, zbog čega je, zaključuje Suša, u pitanju poptuna farsa i besmislica.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.