Istovremeno ukazujemo i na to da je neophodno da omoguće medijskim radnicima da postave pitanja i preko tih digitalnih alata, jer za vreme vanrednog stanja demokratska kontrola institucija ne sme da bude zapostavljena.
Institucijama skrećemo pažnju na dobru praksu u nekoliko zemalja Evrope ali i Svetske zdravstvene organizacije, gde novinari i novinarke pre početka i za vreme konferencije mogu da pošalju svoja pitanja institucijama i stručnjacima koji tako odgovaraju na njih.
Ovo nikako nije poziv na zamenu konferencija za medije na kojima uživo učestvuju novinari, već dodatna mogućnost kolegama i koleginicama da uz veću bezbednost rade svoj posao.
NDNV smatra da zaštita zdravlja kolega i koleginica mora da bude prioritet institucija ali i samih redakcija i urednika. Zato pozivamo medije da zaposlenima obezbede punu zaštitu na radu za vreme širenja virusa Covid-19. Tražimo i to da finansijski podrže one koji su angažovani kao spoljni saradnici ili frilenseri bez ugovora o radu.
Zahtevamo i punu odgovornost medija ne samo za sadržaj koji se objavljuje već i za zdravlje medijskih radnika.
Podsećamo javnost da je NDNV objavio Vodič za praćenje tema o javnom zdravlju kao i Preporuke za bezbednost novinara koji izveštavaju o koronavirusu.
Nezavisno društvo novinara Vojvodine
Novi Sad, 25. mart 2020.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.