Novinu u ovom uputstvu, kako je saopštila Stalna radna grupa, predstavlja obavezivanje tužilaca na urgentno postupanje kada je reč o predmetima vezanim za ugrožavanje bezbednosti novinara, dvadesetčetvoročasovno dežurstvo tužioca koji je određen da se bavi prijavama napada na novinare (83 tužioca osnovnih i viših tužilaštava i 4 apelaciona su kontakt tačke sa razmenu informacija sa novinarskim udruženjima). Za nepostupanje po obavezujućem uputstvu predviđena je mogućnost pokretanja disciplinskog postupka protiv odgovornih lica u tužilaštvu, kaže se u saopštenju i dodaje:
„Predstavnici novinarskih i medijskih udruženja, pozdravili su ovaj potez RJT i ocenili da je iskorak kada je reč o stvaranju uslova za efikasnije reakcije u slučajevima kada je ugrožena bezbednost novinara u Republici Srbiji.
Predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova Slobodan Malešić izvestio je da je policija revidirala spisak kontakt osoba, pa će tako novinarima i predstavnicima udruženja biti dostupno 99 policijskih službenika koji će preuzimati sve prijave za napade u regionima koje pokrivaju.
Ove promene su rezultat iskustva četvorogodišnjeg rada Stalne radne grupe za bezbednost novinara, kao i sprovedenih analiza rada unutar Tužilaštva i MUPa.
Povodom neujednačenih podataka o slučajevima ugrožavanja bezbednosti novinara, Republičko javno tužilaštvo je izvršilo reviziju evidencije u odnosu na baze podataka koje se vode NUNS i UNS.
Ustanovljeno je da tužilaštvo u svojoj evidenciji nije imalo 21 slučaj koji su se nalazili u bazama udruženja, od čega 13 događaja nije ranije bilo evidentirano, a 8 slučajeva nije u smislu zaštite bezbednosti novinara ili u vezi sa novinarskim poslom.
Tužilaštvo novim obavezujućim uputstvom precizira načine evidentiranja i obavezuje tužilaštva pod pretnjom disciplinskim merama da urednije vodi evidencije.
Sa druge strane, Branko Stamenković je naveo da u evidencijama NUNS-a i UNS-a ima i slučajeva koji ili ne predstavljaju ugrožavanje bezbednosti novinara ili nema ubedljivih dokaza da je krivično delo učinjeno u vezi sa novinarskim poslom.
Novinarska udruženja NUNS i UNS prema dogovoru dostavili su svoje evidencije ovogodišnjih napada, pritisaka, pretnji novinarima i medijskim radnicima, među kojima su i slučajevi u kojima je traženo od policije i tužilaštva da utvrde šta se dogodilo.
Dogovoreno je da se pronađe novi način evidentiranja napada koji će doprineti ujednačavanju podataka o broju i vrsti krivičnih dela učinjenih na štetu novinara.
Kada je reč o pregledu stanja u 2020. godini do 15. decembra, u evidenciji RJT registrovano je 49 predmeta koji se vezuju za bezbednost novinara. Od tog broja, u 3 predmeta je doneta osuđujuća presuda, u 2 predmeta doneta je odluka da nema mesta pokretanju pripremnog postupka protiv maloletnog lica, u 7 predmeta doneto je rešenje o odbačaju, u 5 predmeta doneta je službena beleška, u 1 predmetu u toku je postupak pred sudom po optužnom aktu javnog tužioca, u 13 predmeta u toku je postupak sprovođenja dokaznih radnji, u 15 predmeta u toku je postupak po zahtevu za prikupljanje potrebnih obaveštenja a u 3 predmeta razmatra se činjenično stanje radi donošenja odluke.
U 14 predmeta identitet počinioca nije otkriven (ovaj podatak odnosi se na predmete zaključno sa 15. decembrom 2020. godine.
Stalna radna grupa za bezbednost novinara pripremila je i Akcioni plan za naredne dve godine koji obuhvata niz aktivnosti kojima će se unaprediti rad SRG, kako bi se stvorili bolji uslovi za krivično pravnu zaštitu novinara i medijskih radnika.
Predstavnik OEBSa u Stalnoj radnoj grupi informisao je prisutne da će ova organizacija nastaviti da podržava njen rad kroz direktnu pomoć aktivnostima i projektima definisanim novim Akcionim planom“, kaže se u saopštenju Stalne radne grupe za bezbednost novinara.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.