Suprotno tome, u finansijskom izveštaju o poslovanju ove firme, koji je nedavno objavljen na sajtu Agencije za privredne registre (APR), stoji da je promet „Essentisa“ u 2017. godini bio 3.790 miliona dinara, odnosno više nego dvostruko manji od onog koji je vlasnica Tatjana Lukić navela u pismu Ministarstvu.
Lukić u pismu navodi i da preduzeće postoji od 2008. godine „da ima ozbiljno i bogato iskustvo rada na međunarodnim projektima, te da je, za razliku od godina u kojima je bilo neaktivno, ili beleželo male promete, 2017. godine imalo promet od osam miliona dinara“.
Iz bilansa stanja ove firme, objavljenog na sajtu APR-a, uočljivo je i da „Essentis“ nije isplaćivao novac fizičkim licima po osnovu autorskog i ugovora o delu u toku prošle godine, što znači da firma ni u prethodnoj godini nije isplaćivala honorare. Ipak, Lukić je u prijavi na konkurs MKI navela da je broj angažovanih (ukupan broj stalno zaposlenih i honorarnih radnika) 15.
Podsetimo, prema finansijskim izveštajima iz 2015. i 2016. godine, objavljenim na sajtu APR-a, „Essentis“ takođe nije isplatio niti jedan honorar.
Firma promenila vlasnika i adresu
„Essentis“ je, inače, početkom septembra promenio vlasnika i adresu.
Umesto dosadašnje vlasnice Tatjane Lukić, na sajtu APR-a početkom septembra ove godine, upisan je Vladimir Đurić.
UNS je pretraživanjem javno dostupnih podataka utvrdio da je novi vlasnik firme „Essentis“ Vladimir Đurić kompozitor, pevač i pisac, poznatiji kao „Đuro Mornar“.
Međutim, na pitanje UNS-a da li je on vlasnik firme „Essentis“, Đurić je negirao.
Novi vlasnik je u avgustu podneo zahtev za promenu vlasnika i adrese firme „Essentis“, ali je odbijen, jer je on u tom trenutku bio „neovlašćeni podnosilac prijave“, pa je APR tražio da se dostavi odluka tadašnje vlasnice Tatjane Lukić.
U septembru, u drugom pokušaju, promene su usvojene, stoji na sajtu APR-a.
Upravo zato, novinarska i medijska udruženja poslala su pismo ministru kulture i informisanja Vladanu Vukosavljeviću i pozvala ga da ispita da li su opravdane njihove sumnje da je bilo nezakonitosti u prijavi i realizaciji konkursa. Osim ove firme, udruženja su u pismu tražila da se ispitaju i dokumenti kojima je firma G.F.C. konkurisala navodeći tuđe nagrade kao svoje, o čemu je UNS ranije pisao.
Da bi navodi iz pisma udruženja „o potencijalnim nedostacima i propustima pri dodeli sredstava na konkursu“ bili provereni, Vukosavljević je agenciji „Beta“ 2. avgusta rekao da je formirana Radna grupa MKI i da će ona sutradan saopštiti zaključak.
Do danas, zaključak ove Radne grupe nije saopšten.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.