Početkom maja formirana je nova Vlada Srbije, a 21. juna konstituisana Skupština Beograda. Odnos prema nezavisnim medijima, sudeći po prvim mesecima, ostaje isti.
Predstavnici državnih, gradskih vlasti, kao i brojne institucije nastavljaju i u novom mandatu praksu nedostavljanja odgovora na pitanja koja im novinari N1 traže. Od toga da ne dobijamo nikakvu povratnu informaciju do toga da pojedini funkcioneri najotvorenije odbijaju da odgovaraju na naša pitanja.
TV N1 upućivala je pozive i novim ministrima za gostovanja, ali – nijedan nije došao.
Pozvan je ministar Tomislav Momirović na razgovor o Sporazumu o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine.
Sa ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem želeli smo u „Iza vesti“ da popričamo o nastavku dijaloga, ali i spekulacijama o litijumu kao uslovu za evrointegracije.
Poljoprivrednici i ovih dana protestuju i dižu glas. Pozvali smo resornog ministra Aleksandra Martinovića kako bismo čuli kakvi su planovi države za zemljoradnike i šta će biti sa njihovim zahtevima. Nije došao.
Iz MUP-a Srbije nismo dobili sagovornika nakon terorističkog napada ispred Ambasade Izraela.
Najotvoreniji u neodgovaranju na pitanja N1 je gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić. U danu kada je ponovo izabran za prvog čoveka glavnog grada, nastavio je po starom ali je rekao i da još uvek razmišlja da li da odgovara na pitanja N1 i Nove.
Na pitanje reporterke da li će nastaviti staru praksu da ne odgovara na pitanja N1, rekao je da još uvek razmišlja o tome. „Da ja kada dođem kući i gledam sve ono što se nije desilo, koristeći sve mehanizme koje i Vi i vaše kolege imate da plasirate određenu informaciju, to stvarno nisam mogao. Možda možemo da pokušamo iz početka…“, rekao je tada Aleksandar Šapić.
Odgovora nema ni na pitanja o zaprašivanju komaraca, početku sezone na Adi…
Pa tako, između ostalog, iz Gradskog sekretarijata za informisanje (Beoinfo) nismo dobili odgovore na pitanja o rekonstrukciji Kalenić pijace.
Tragom pisanja naših čitalaca da su primetili povećanu brojnost komaraca proteklu nedelju-dve, tražili smo od Gradske uprave Beograda i JKP Gradska čistoća informacije o suzbijanju komaraca na javnim površinama. Interesovalo nas je koliko je puta u junu bilo tretmana suzbijanja komaraca, kada će biti sprovedeno sledeće, da li i kako vremenski uslovi utiču na akcije suzbijanja komaraca, ali odgovore nismo dobili.
Pitali smo Gradsko stambeno i JKP Vodiovod i kanalizacija u vezi sa izlivanjem kanalizacije u jednom stanu u naselju Mirijevo nakon kišne oluje. Nije nam odgovoreno na upit.
Na više adresa i to – Gradu Beogradu, JKP Zelenilo, Batutu, Agenciji za zaštitu životne sredine, Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju, Beogradskom sekretarijatu za zdravstvo poslali smo upit u vezi sa ambrozijom. Pitanja od čega zavisi koncentracija ambrozije u vazduhu, koje vrednosti u vazduhu izazivaju opasnost, ko vrši merenja, kako se i da li može suzbiti, koji su postupci, koliko nadmorska visina utiče na koncentraciju, u kojim gradovima Srbije je najniža a u kojim najveća, kakva je situacija u Beogradu (…) ostala su bez odgovora.
Uoči početka kupališne sezone tražili smo informacije od JKP Ada Ciganlija ali nam ni na taj upit nije odgovoreno.
Slično je i sa pojedinim ministarstvima, parlamentom…
Portal N1 je poslao je dva upita Ministarstvu zdravlja, od kada je na njegovo čelo došao Zlatibor Lončar. Informacije, međutim, nismo dobili. Tražili smo ih povodom priče o postupanju mrtvozornika nakon smrti Nišlijke – da li je i kako moguće da mrtvozornik ne izađe na teren i ne obavi neposredan pregleda tela preminule osobe. Pitali smo i da li će, ukoliko je reč o kršenju zakona, odgovorni snositi posledice. Odgovor nismo dobili.
Istom ministarstvu smo se obratili upitom, a po pisanju čitalaca da do kraja godine nema termina za zakazivanje magnetne rezonance u KC Srbije, a da nisu izbačeni novi od 2025. godine. Pitali smo da li ovo znači ponavljanje situacije od prošle godine kada više od dva meseca nije bilo moguće zakazati preglede jer je lista čekanja bila preduga. Odgovor nismo dobili.
Od Ministarstva informisanja i telekominikacija tražili smo odgovore na pitanja kada će biti usvojen pravilnik kojim će se regulisati aukcija (podela frekvencija) za 5G mrežu i da li je to jedini zakonski preduslov za uvođenje 5G mreže u Srbiji. Odgovor nije stigao.
Nakon što je parlamentarna delegacija Srbije napustila konferenciju u Crnoj Gori poslali smo pitanja pres službi Skupštine Srbije o tome koji su konkretni razlozi zbog kojih je državna delegacija napustila konferenciju, o kakvim se konkretno napadima se radilo i od koga su došli. Odgovore, takođe, nismo dobili.
Ovo je samo deo upita koje, zarad informisanja građana, svakodnevno šaljemo, a na koje povratne mejlove nismo dobili. U proteklom periodu, s vremena na vreme, dobijali smo odgovore pravosudnih institucija.
A šta kaže Zakon o javnom informisanju i medijima
Zabranjena je neposredna i posredna diskriminacija urednika medija, novinara i drugih lica u oblasti javnog informisanja, naročito prema njihovoj političkoj opredeljenosti i uverenju ili drugom ličnom svojstvu.
Ne sme se ugrožavati slobodan protok informacija putem medija, kao ni uređivačka autonomija medija, a naročito vršenjem pritiska, pretnjom, odnosno ucenom urednika, novinara ili izvora informacija.
Kada je u pitanju položaj nosilaca javnih i političkih funkcija zakon kaže: Izabran, postavljen, odnosno imenovan nosilac javne i političke funkcije dužan je da trpi iznošenje kritičkih mišljenja, koja se odnose na rezultate njegovog rada, odnosno politiku koju sprovodi, a u vezi je sa obavljanjem njegove funkcije bez obzira na to da li se oseća lično povređenim iznošenjem tih mišljenja.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.