U kategoriji NVO, na preliminarnoj listi za finansiranje nalaze se 22 organizacije sa najvećim brojem bodova, a u kategoriji mediji, šest medija .
Pored preliminarne liste koja je objavljena na albanskom i srpskom jeziku, na sajtu Kancelarije za pitanja zajednica dostupan je i kompletan spisak organizacija koje su aplicirale, kao i zapisnik komisije za ocenu projekata. Međutim, zapisnik je dostupan samo na albanskom jeziku.
Iz dokumentacije koja je dostupna na sajtu, koja je objavljena samo na albanskom jeziku, može se zaključiti da je komisija razmatrala projekte 158 NVO i 16 medijskih projekata.
U prvoj administrativnoj fazi ocene, komisija je odbacila 80 projekata uz najčešće obrazloženje da dokumentacija u štampanom obliku i ona dostavljena na CD-u nije identična, ne navodeći šta konkretno nije identično. Takođe, odbijeni su projekti zbog toga što organizacija nije bila starija od dve godine, dok je u nekim slučajevima obrazloženo da je CD prazan. Za pojedine organizacaije međutim, uopšte nije obrazloženo zašto nisu prošle administrativnu fazu.
Predsednik komisije za ocenu predloga projekata na ovom javnom pozivu je Slaviša Mladenović poverenik za jezike na Kosovu. Pored njega komisiju su činili Bleta Cana, Šaban Ademi, Amanda Toska i Alutrim Demaku.
Prema dostupnim podacima komisija je odlučila da 22 NVO budu podržane sa ukupnim iznosom od 248 960 evra, dok je za podršku šest medija dodeljeno 42,160 evra. Od srpskih medija na preliminarnoj listi dobitnika sredstava je samo RTV Puls.
Za javnu finansijsku podršku projektima/programima po ovom Javnom pozivu za nevladine organizacije bio je predviđen iznos od 250,000 evra dok je za medije bio predviđen iznos od 100,000 evra.
Kancelarija za pitanja zajednica premijera Kosova navela je da podnosioci NVO i mediji, koji nisu dobili podršku imaju pravo da podnesu pisani prigovor žalbenoj komisiji kabineta premijera u roku od pet dana od objavljivanja preliminarne liste dobitnika. Taj rok ističe 25.12.2024. godine.
Medija centar Čaglavica: Očigledna diskriminacija, ovaj put od Vlade Kosova
Medija centar Čaglavica, koji je na ovom javnom pozivu konkurisao kao NVO, podneće prigovor žalbenoj komisiji, ali i Ombudsmanu Kosova zbog diskriminacije. Naime u obrazloženju, komisije se navodi da projekat Medija centra Čaglavica nije prošao administrativnu fazu, jer projektna dokumentacija u štampanom obliku i ona dostavljena na CD-u nije identična. Međutim, uvidom u zapisnik komisije Medija centar je utvrdio da jedan od aplikanata na ovom konkursu, takođe pod istim obrazloženjem nije prošao administrativnu fazu, ali se nalazi na preliminarnoj listi dobitnika.
Inače, Medija centar Čaglavica suočio se sa sličnim problemom i pre nekoliko meseci, na konkursu koji je za medije na Kosovu raspisalo Ministarstvo informisanja i telekomunikacija Vlade Srbije. Projekat Medija centra Čaglavica na tom konkursu nije podržan zbog upotrebe termina Kosovo, što, kako je navedeno, nije u skladu sa preambulom Ustava Republike Srbije. Međutim Ministarstvo informisanja i telekomunikacija je na istom konkursu podržalo projekat Udruženja Serbona KM, koje je u svom projektu koristilo termin „Kosmet“, koji takođe nije u skladu sa preambulom Ustava Republike Srbije. Opštirniji tekst u vezi sa ovim slučajem možete pročitati u posebnom tekstu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.