Sledeća sednica zakazane je za 2. novembar kada će biti obezbeđena sala u kojoj će moći da se ispoštuju epidemiološke mere, kako bi i novinari mogli da prisustvuju.
Na dnevnom redu sednice Saveta REM-a koja je danas odložena, bile su tačke za koje je javnost bila zainteresovana zbog čega je Aranđelovićeva insistirala da na njoj budu i novinari.
Odlučivanje o nacrtu pravilnika o vremenu emitovanja rijalitija prisilnog okruženja, završnom izveštaju službe REM-a o medijskom izveštavanju u predizbornoj kampanji, kao i o zahtevu Adria Media Grupe za kontrolu rada televizije N1, bilo je između ostalog u planu za današnju sednicu REM-a.
Nakon što je UNS u ponedeljak poslao zahtev za izveštavanje sa sednice, od REM-a je istog dana stigao potvrdan odgovor, ali je danas zahtev udruženju odbijen.
„Usled pogoršanja epidemiološke situacije na teritoriji grada Beograda, izazvane virusom, REM nije u mogućnosti da omogući potpunu bezbednost za sve koji žele da prisustvuju današnjoj sednici Saveta REM-a, stoga je odlučeno da sednici prisustvuju samo zaposleni u regulatoru“, stoji u odgovoru UNS-u.
Članovi Saveta REM-a danas je, inače, trebalo da donesu odluku o nacrtu pravilnika kojim rijaliti programi prisilnog okruženja prelaze u noćni termin, od 23 do 6 sati ujutru. Nacrt je sastavila služba REM-a. On se dalje šalje Ministarstvu kulture i informisanja na mišljenje, koje nije obavezujuće, sledi javna rasprava posle koje REM donosi krajnju odluku.
Ukoliko pravilnik o vremenu emitovanja rijalitija prisilnog okruženja bude usvojen, prestaće da važi preporuka REM-a iz 2015. godine koja emitere nije obavezivala da izbace takve sadržaje iz dnevnog programa.
Da rijaliti programi prisilnog okruženja pre svega imaju štetan uticaj na maloletnike, ali i na čitavo društvo, zaključak je prethodne sednice Saveta članova REM-a.
U zemljama regiona, međutim, ovakav propis nije stran. U Bosni i Hercegovini rijaliti programi vremenski su ograničeni od 2016. godine i emituju se posle ponoći. U Crnoj Gori prikazivanje takvih programa dozvoljeno je od 23 sata, kao što je i predlog našeg regulatora, ali to ograničenje ne važi i za kablovske programe.
U Hrvatskoj rijaliti programi nisu regulisani, ali je regulator zemlje u susedstvu 2015. godine finansijski kaznio RTL zbog prikazivanja scena seksa u rijalitiju „Veliki brat“ sa 13.250 evra.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.