„Več duži period imamo hajku, histeriju na REM, koja je usmerena, pre svega, od jednog dela opozicije“, ocenio je Milićević i rekao da opoziciju ne interesuju izbori i izborni uslovi, i da nisu zbog toga učestvovali u međustranačkom dijalogu, već da imaju svoje predstavnike u REM.
„Interesovala ih je uređivačka politika RTS i uređivačka politika privatnih medija“, rekao je Milićević.
On je naveo i da vladajuća koalicija nije postavila nijednog urednika RTS, kao i da nije tačno da opozicija ne prisustvuje debatama i u emisijama na Javnom servisu. Milićević je rekao i da bi opoziciji omogućio da tokom izborne kampanje bude što više na RTS.
„Što više prisustva na Javnom servisu, što više građani budu u prilici da čuju njihove stavove, to su njihova popularnost i rejting sve manji i manji“, istakao je Milićević.
On je upitao i kakav je legitimitet opozicije da insistira na bude na Javnom servisu kada su u pitanju vanparlamentarne stranke.
Milićević je rekao i da je uloga poslanika da jačaju rad nezavisnih regulatornih tela, a ne da ih guraju u politički ring.
Poslanica Socijaldemokratske partije Srbije Nataša Mihajlović Vacić smatra kako je izuzetno važno i dobro što će poslanici dati saglasnost na Finansijski plan REM za 2021. godinu, zato što će „na taj način da prekinu režim privremenog finansiranja tako važnog tela“.
Ona je rekla da bi poslanici ubuduće trebalo intenzivnije i ozbiljnije da analiziraju i kontrolišu rad REM, kao što bi trebalo da rade i kada su u pitanju izvršna vlast i svi ostali nezvisni organi i druga tela koja za svoj rad odgovaraju Skupštini Srbije.
Predsednik Stranke pravde i pomirenja Muamer Zukorlić sugerisao je da treba usvojiti predložene odluke i finansijske planove da bi ta tela mogla da nastave rad. On je, međutim, naglasio da njihova iskustva na lokalnom nivou „nisu dobra“ kada je u pitanju REM, „zbog neefikasnosti u rešavanju pojedinih pitanja, posebno kada su u pitanju žalbe medija, grupa ili pojedinaca koji su žrtve nekih medija“.
Zukorlić je upitao šta imaju od toga što će REM o nekim pitanjima odlučiti za dve ili tri godine, ili što će formirati neku komisiju, kao što je bio jedan slučaj iz Novog Pazara, kada će odlučiti suprotno izveštaju te komisije. On je rekao da su „ovo iskustva iz ranijeg saziva“, ali je istakao da se mora pojačati kontrola kako bi ova tela obavljala svoju funkciju.
Samostalni poslanik Samir Tandir naglasio je kako REM mora da bude „efikasniji u radu“.
„Svakako da su oni potpuno nezavisni, ali ne možemo da dođemo u situaciju da ima sijaset fantomskih medija koji rastu kao pečurke posle kiše, gde se na najbrutalniji način napadaju ljudi“, rekao je Tandir.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.