Sud je presudio u korist SBB-a tvrdeći da u momentu kada je ovaj kablovski operator promenio raspored kanala nije postojao obavezujući akt, pravilnik ili drugi podzakonski akt, koji bi propisao bliže kriterijume za logičku numeraciju kanala.
U presudi, u koju je UNS imao uvid, zaključuje se da SBB nije mogao da postupa suprotno pravilniku jer on u tom momentu nije ni postojao, kao i da operater nije prekršio Zakon o elektronskim medijima, odnosno odredbu kojom se obavezuje da distribuira medijske usluge na pravičan, transparentan i nediskriminatoran način.
REM je uložio žalbu na ovakvu presudu, ali je presuda krajem prošle godine potvrđena i u drugom stepenu. Prekršajni apelacioni sud smatrao je da nije dokazano da je promena redosleda uticala na slobodu izražavanja i javni interes u oblasti informisanja, a prvu poziciju Javnog servisa vidi kao praksu koja se ne može smatrati zakonskom obavezom operatora.
REM protiv SBB-a
SBB je u martu 2019. godine promenio raspored kanala, jer je svoj kanal – televiziju Nova S, koji je tek počeo sa emitovanjem, stavio umesto Prvog programa Radio–televizije Srbije (RTS1). To je dovelo do javne prepirke između REM-a i Junajted grupe, koji su se međusobno optuživali da krše zakone.
REM je tada saopštio da je zbog promene redosleda kanala kojom je program RTS-a pomeren iza stranih kanala u ponudi SBB-a, podneo zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv ovog operatora, zahtevajući da odmah vrati u pređašnje stanje raspored. Istovremeno je doneo i Obavezujuće kriterijume za bliže uređivanje logičke numeracije kanala, prema kojima jedino Regulator utvrđuje raspored kanala.
Junajted grupa je, međutim, navela da je reč o „nezakonitom pritisku“ REM-a, ali i da je reč o „koordinisanim akcijama Telekoma, RTS-a i REM-a protiv privatnog operatora“ koje ukazuju da je Grupa „izložena pritisku državnog aparata sa očiglednom namerom da se dovede u neravnopravan položaj na tržištu Srbije“.
Ova polemika između REM-a i SBB-a nastavila se na sudu, koja je krajem prošle godine završena u korist kablovskog operatora. O tome su na prošloj sednici REM-a obavešteni i članovi Saveta, stoji na sajtu Regulatora. Na toj sednici Saveta doneta je odluka da se REM, prema saznanjima UNS-a, budući da Obavezujući kriterijumi postoje, ponovo obrati sudu.
RTS iza N1 i Nove S
SBB je i 2017. godine, podsetimo, promenio raspored kanala i svoj, prekogranični kanal – televiziju N1 stavio na prvo mesto na daljinskom upravljaču na kojem je do tada bio program RTS1, ali reakcija REM-a je tada izostala. To je, međutim, izazvalo polemiku u javnosti da li je ovakva odluka u nadležnosti Regulatora ili privatnog operatora. Do danas se u kablu SBB-a, RTS nalazi iza televizija u vlasništvu Junajted grupe – N1 i Nove S.
Televizija N1, koja je u vlasništvu Junajted grupe čiji je SBB deo, pre same promena objavila je da „iz svojih izvora u Evropskoj uniji saznaje da REM ima nameru da spreči SBB“ u tome. „REM, prema informacijama do kojih je došao N1, ima nameru da SBB prisili da N1 pozicionira iza svih domaćih kanala i da na taj način smanji gledanost N1 televizije“, objavio je sajt te televizije 2017. godine.
U REM-u je UNS-u tada rečeno da je Regulatoru stigao i zahtev RTS-a da se preispita odluka SBB-a o novoj numeraciji kanala, a generalni direktor te medijske kuće Dragan Bujošević rekao je da se Javni servis još 2015. godine obratio REM-u sa zahtevom da kanali Javnog medijskog servisa budu na pozicijama 1 i 2, ali da im nije odgovoreno.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.