Cilj je stabilno finansiranje javnih servisa, rekao je na sednici Odbora državni sekretar u ministarstvu kulture i informisanja Nino Brajović, koji je naglasio da je taksa dominantni izvor njihovog finansiranja.
On je ocenio da je iznos koji se izdvaja iz budžeta dobro odmeren, kao i da se još 400 miliona izdvaja za novu zgradu RTV, navodeći i da je stepen naplate TV pretplate rekordan, ali i da postoji veliki broj zahteva za oslobađanje od nje.
Govoreći o medijskoj strategiji, Brajović je rekao da taj posao kasni i smatra da bi ono što nije urađeno u ovoj godini trebalo da bude osnov stretegije za naredne godine.
Tu su i značajna pitanja vlasništva lista Politike, odnosno njegove privatizacije, kao i pitanje nacionalne novinske agencije, kazao je Brajović.
Prema njegovim rečima, medijskom stretegijom sprovedna je privatizacija lokalnih medija, ali su tu ostali veliki problemi, jer lokalne samouprave ne izdvajaju dovoljno novca za projektno sufinansiranje.
Najkraće rečeno, povlačenje države iz medija je značilo i povlačenje novca iz medija, rekao je Brajović, ocenjujući da nije trebalo najviše štedeti na medijima.
Poslanica pokreta Dosta je bilo (DJB) Ana Stevanović je upitala kakvo je to stabilno finansiranje ako se ponavlja situacija od prešle godine, kada su isvajane ovakve izmene zakona.
Ona je rekla i da predstavnici Pokreta DJB već dve godine gotovo da nisu bili na programu javnog servisa, iako je njegov zadatak da bude nezavisan, kao i da netransparentnost vlasništva u medijima omogućava njihovo povezivanje za političkim faktorima.
Poslanik Srpska napredne stranke Marko Atlagić je kazao da će se država izvući iz javnih servisa koliko je moguće i da će se voditi računa o evropskim okvirima.
Pred Odborom su bili Predlog zakona o izmeni Zakona o javnim medijskim servisima i Predlog zakona o izmeni Zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.