Predsednik Društva novinara Kosova i Metohije Budimir Ničić, tokom protestnog skupa u Prištini kazao je da očekuje da Specijalni sud za ratne zločine tretira i slučajeve ubijenih i nestalih novinara, koji su u njegovom mandatu, kao i da Tužilaštvo u Prištini i Euleks pokrenu istrage o otmicama i ubistvima koji nisu u mandatu Specijalnog suda i da o tome blagovremeno obaveštavaju javnost.
Ispred doma kulture u Gračanici danas se okupilo nekoliko desetina novinara kako bi na međunarodni dan slobode medija izrazili nezadovoljstvo zbog nerasvetljavanja slučajeva u kojima su žrtve bili novinari, ali i zbog nepodesnih uslova rada.
Govornici su zahtevali da Specijalni sud za ratne zločine kao posebne tretira i slučajeve otmice novinara, kao i da se pravosuđe aktivnije angažuje na zaštiti novinara od pretnji.
Novinari iz Gračanice potom su se pridružili protestu novinara u centru Prištine, čiji moto je bio “nekažnjivost ubija slobodu izražavanja”. Iz Asocijacije novinara kažu da sudovi nisu efikasni u sprečavanju i kažnjavanju pretnji upućenih novinarima.
“Do sada, odnosno samo u zadnjh pet meseci, mi u asocijaciji smo registrovali 8 slučajeva pretnji, fizićkih napada i oštećenja imovine novinara. O svim ovim slučajevima su obavešteni organi bezbednosti. Nadežne instance poput sudova se ne pokazuju previše efikasnim u donošenju konkretnih odluka, kojima bi branili prava novinara”, kaže Maljinda Aliu.
Poznate međunarodne organizacije za zaštitu slobodnih medija ne ocenjuju pozitivnim tonovima medijske slobode na Kosovu. Tako na primer, u svetskom indeksu država rangiranih po slobodi medija od strane Reportera bez granica, Kosovo se nalazi na 78. mestu.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.