U REM-u pozivaju pružaoce medijskih usluga da ne prikazuju sadržaje koji vode stvaranju netrpeljivosti, političkih napetosti i podela u društvu.
Savet REM-a saopštio je da je na vanrednoj sednici održanoj 1. marta usvojen izveštaj Službe za nadzor i analizu o programskom sadržaju, petodelnoj informativno-dokumentarnoj seriji „Decenija vlasti“, prikazanom u periodu od 14 – 28. februara 2022. godine na programu TV N1.
Kako se navodi, pristup temi je višeslojan i u skladu sa široko postavljenim narativom koji je osim tekstom, podržan u asocijativnoj ravni kombinacijom slike, tona i vizuelnih efekata i usmeren na to da gledalac stekne uverenje kako su godine u kojima je sadašnji predsednik Republike obavljao neku od ranijih političkih funkcija godine “opšteg nazadovanja i propasti Srbije na svim poljima“.
Ocenjuje se da je vrednosna opredeljenost sadržaja svih pet epizoda serije u odnosu na Aleksandra Vučića izrazito nepovoljna, obeležena političkom netrpeljivošću i da se u celini sastoji od političkih i moralnih diskvalifikacija, čemu je, kako se navodi, prilagođen i izbor sagovornika u emisiji.
Dodaje se da je asocijativni niz audiovizuelnog izraza širi od onog iskazanog tekstom koji izgovaraju narator ili sagovornici jer, kako se ocenjuje, sa sobom nosi svoje mataforičko i simboličko značenje i uobličen je doslednim dramaturškim postupkom.
Savet REM-a još jednom apeluje na sve pružaoce medijskih usluga da objavljivanjem svojih programskih sadržaja doprinesu razvijanju demokratskog dijaloga i toka izborne kampanje i da svim učesnicima izborne trke obezbede jednake uslove za predstavljanje svojih stavova i političkih programa.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.