28. feb 2025.

Ristić: Pokušavamo da dijalogom unapredimo oblast javnog informisanja

Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je danas da nije zadovoljan medijskom slikom u Srbiji, da su duboke podele unutar medijske zajednice, kao i da sama činjenica da ima 76 strukovnih udruženja govori o dubini i složenosti podela.

„Mi kao ministarsvo, nudimo dijalog kao jednu od platformi kako bi te ‘zađevice’ ublažili, okončali i uticali na profesionalizaciju u oblasti javnog informisanja“, rekao je on nakon sastanka sa predstavnicima medija i predstavnicima lokalne samouprave u Užicu.

On je naveo da je Ministarstvo informisanja i telekomunikacija od maja 2024. godine u konstantnom dijalogu sa svim partnerima unutar medijske zajednice – lokalnom samoupravom, ministarstvima, medijima, međunarodnim partnerima i nezavisnim regulatornim telima zbog potrebe da se unapređuje oblast javnog informisanja.

„Ima mnogo primera dobre, ali i loše prakse u Srbiji. Od maja prošle godine identifikujemo zajedno ono što je dobro kako bi to afirmisali i širili na teritoriju Srbije, ali i ono što je loše kako bi uspostavili mehanizme i otklonili posledice. Dijalog je otvoren, iskren, transparentan, inkluzivan, kod nas nema neželjenih i nepoželjnih tema i saogovornika, bitno je da zajedno definišemo mehanizme kako bi mogli u kontinuitetu da unapredimo oblast informisanja“, naveo je Ristić.

Prema njegovim rečima insistira se, posebno kod organa lokalne vlasti, na punoj, neselektivnoj implementaciji seta medijskih zakona, što je prioritet, kao i da je dijalog sa predstavnicima medija širom Srbije rezultirao da je ove godine budžet za medijske konkurse povećan za 60 odsto ida iznosi 427,5 miliona dinara.

Dodao je i dje izmenjen Zakon po kome se ispravnije dele sredstva na konkursima i da je unapređena bezbednost novinara.

„Posebna tema je sprečavanje ometanja rada i ugrožavanje bezbednosti novinara, a UNS i NUNS su zabeliežili prošle godine oko 15 odsto manje slučajeva ometanja novinara. Da li je to dobro – jeste, da li je postignut cilj – ne. Taj broj mora da bude sve manji dok ga kao društvo ne eliminišemo“, kazao je Ristić.

On je dodao i da se, zajedno sa sindikatima i poslodavačkim udruženjima, završava izrada prvog Nacrta granskog kolektivnog ugovora u oblasti informisanja.

„To je nešto što u Srbjii nije bilo nikada. Nadam se da ćemo u roku od nekoliko meseci po prvi put posvedočiti da se potpiše granski kolektivni ugovor u oblasti javnog informisanja koji će dodatno zaštititi radna i materijalna prava zaposlenih“, naveo je Ristić.

Na pitanje kako komentariše izveštavanje RTS-a u trenutnoj situaciji Ristić je rekao da kao ministar nema pravo da komentariše rad javnih medijskih servisa jer time ugrožava njihovu nezavisnu udređivačku politiku, ali da može da konstatuje da najveći broj građana ima negativnu sliku jer smatraju da RTS neobjektvino ili tendenciozno izveštava.

„U Srbiji postoji pluralizam medija i niko ne sme da utiče na uređivačku politiku i ja kao ministar ne mogu na to da utičem. Mi imamo 2.200 medija u Srbiji i ako neko ima medijski prluralizam to je Srbija“, zaključio je Ristić.

Sa zvaničnicima i medijima tokom radne posete Užicu i Čačku

Ristić je danas u Užicu i Čačku održao sastanke sa gradonačelnicom Užica Jelenom Raković Radivojević i gradonačelnikom Čačka Milunom Todorovićem, nakon čega se u oba grada sastao i sa predstavnicima brojnih medija.

Nastavljajući kontinuiranu i otvorenu komunikaciju sa lokalnim samoupravama i medijskim sektorom, ministar je istakao važnost negovanja i podsticanja kulture dijaloga u cilju daljeg unapređenja oblasti javnog informisanja u Republici Srbiji, saopšteno je iz Ristićevog kabineta.

Tokom sastanaka razmatrani su izazovi i mogućnosti za poboljšanje položaja lokalnih i regionalnih medija, kao i mehanizmi za efikasnije sprovođenje konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja koje sprovode i realizuju lokalne samouprave, kao i Ministarstvo.

Tokom sastanaka naglašen je značaj objektivnog i odgovornog izveštavanja, kao i potreba za jačanjem komunikacije između medija i lokalnih samouprava u cilju podizanja nivoa profesionalizma, osnaživanja kapaciteta lokalnih i regionalnih medija i ostvarivanja pravovremenog, objektivnog i istinitog informisanja građana.

Ministar je istakao da je neophodan kontinuiran rad na zajedničkom prevazilaženju svih izazova u oblasti javnog informisanja, kao i to da je Ministarstvo pouzdan partner lokalnim samoupravama, kao i akterima unutar veoma brojne medijske zajednice.

Sastanku sa medijskim poslenicima u Užicu prisustvovali su predstavnici medija: Užicemedija, televizija Lav+, Prvi radio 98,7, radio Luna, Luna pres, Vesti, Infoera, Radio Užice, REC media, Nova S, lista Nova, Tanjug, K1, TV-5 Užice, radio San Užice i produkcija ZooMUE.

Dok su sastanku u Čačku prisustvovali zaposleni u medijima Čačanski glas, televizija Telemark, dopisništvo Novinske agencije Tanjug, dopisništvo televizije Pink, 4N studio, agencija Mix pro amp, televizija Lav+, televizija Galaksija, Glas zapadne Srbije, kao i agencije Rina.

Ministarstvo informisanja i telekomunikacija nastaviće i u narednom periodu da aktivno podstiče i sprovodi dijalog sa svim zainteresovanim akterima unutar medijske zajednice u cilju daljeg unapređenja oblasti javnog informisanja, ističe se u saopštenju.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend