Od danas do daljeg Radio-televizijom Vojvodine (RTV) rukovodiće zamenik generalnog direktora.
Ako vas ova rečenica neodoljivo podseća na tekst Cenzolovke iz jula 2021. godine, čak ste posumnjali da smo posegli za autorecikliranjem, svaka čast na praćenju našeg sajta 😊 S tim da ovde sad imamo klasično ponavljanje istorije koje, na svu sreću, zasad nema obrise tragedije; o farsi može, dabome, da se diskutuje.
Kako je prošle nedelje objavila novosadska Autonomija, vršilac dužnosti generalnog direktora RTV Jožef Klem podneo je zahtev za odlazak u penziju i tu fazu života ulazi netom nakon godišnjeg odmora koji planira da iskoristi počevši od danas pa do poslednjeg dana juna.
Od jula 2021. RTV nema generalnog direktora i od tada po drugi put komandne palice preuzima zamenik(ca) direktora. U međuvremenu je RTV rukovodio vršilac dužnosti, ali on odlazi u penziju, a UO RTV i dva meseca od završetka konkursa – ćuti
U ovo vreme pre dve godine, Klem je obavljao dužnost zamenika generalnog direktora. Njegovom pretpostavljenom, Miodragu Koprivici isticao je početkom jula mandat generalnog direktora, ali pre toga nije bio raspisan konkurs za izbor novog šefa pokrajinskog javnog servisa. A konkurs nije imao ko da raspiše jer RTV jedno vreme nije imao kompletan Upravni odbor.
Kad je kroz koju nedelju Upravni odbor ipak konstituisan, umesto da ga postave za vršioca dužnosti, Klemu je ponuđen novi ugovor i rukovođenje RTV-om ali u svojstvu zamenika generalnog direktora. I tako punih godinu dana, do jula 2022. kada se UO RTV, pod pritiskom sindikata, nakanio da ga postavi za vršioca dužnosti.
Juna 2023, RTV i dalje nema novog generalnog direktora, i pored toga što je konkurs za to mesto završen pre dva meseca. U takvim okolnostima, a zbog odlaska Klema na godišnji odmor, RTV je pribegao dobropoznatom rešenju, i tako…
…od danas do daljeg Radio-televizijom Vojvodine rukovodiće zamenik generalnog direktora.
Tačnije – zamenica generalnog direktora, Sanja Jašarević Kužić, Eto, ipak nije sve isto kao 2021!
UO neopterećen odgovornošću
Naravno, Upravni odbor RTV može, koliko danas, da zamenicu generalnog direktora imenuje za vršiteljku dužnosti. To su, naravno, mogli i jula 2021. sa Klemom; pa, vidimo, nisu. Ali, ovde nije suštinsko pitanje da li će zamenica biti ili neće biti imenovana za novog ve-dea, da li će do toga doći danas ili sledeće nedelje, već – zašto već dva meseca Upravni odbor ne donosi odluku o imenovanju novog generalnog direktora?!
Ovde sad imamo klasično ponavljanje istorije koje, na svu sreću, zasad nema obrise tragedije; o farsi može, dabome, da se diskutuje
Konkurs za čelnog čoveka RTV raspisan je 1. februara ove godine i do poslednjeg dana roka, 3. aprila stiglo je pet prijava. Prema nikad zvanično potvrđenim ali ni demantovanim navodima medija, u uži krug kandidata – to su oni između kojih bi Upravni odbor trebalo da, nakon obavljenih razgovora s kandidatima, donese odluku – ušli su sadašnji penzioner Budimir Marković, nekadašnji šef Centra informativnog programa RTV, i Željko Dvožak, čelnik Opštine Kula s početka ovog veka i pokrajinski poslanik Demokratske stranke a trenutno službenik u vojvođanskoj vladi.
Ne postoje pouzdane informacije o tome zbog čega Upravni odbor okleva s donošenje odluka – ako već ne one o imenovanju novog direktora (sami su još jula prošle godine doneli odluku o raspisivanju konkursa), onda makar o, kad već nema druge, poništavanju konkursa i, štaznam, za prelazni period IMENOVANJE VRŠIOCA DUŽNOSTI! („anticipiranje“ takvog epiloga obitava u RTV krugovima, inače, skoro od raspisivanja konkursa – op.a.).
Za jedno svoje nečinjenje članovi Upravnog odbor RTV već su dobili krivičnu prijavu – kada su čitavih godinu dana odbijali da Klema (ili nekog drugog) imenuju za vršioca dužnosti generalnog direktora RTV. U martu je ovaj portal pisao o tome kako je Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu potvrdilo da „postupa po krivičnoj prijavi“ (koju su juna prošle godine podnela tri reprezentativna sindikata RTV) i da je „u toku postupak provere navoda podnete krivične prijave“.
Šper: Ovo mi sad liči na produženo krivično delo
„Ovo mi sad liči na produženo delo“, kaže za Cenzolovku Darko Šper, poverenik Sindikata „Nezavisnost“ u RTV, jednog od potpisnika krivične prijave protiv članova UO RTV koje su sindikalci onomad osumnjičili da su počinili krivično delo nesavestan rad u službi.
Dobro se Šper seća šta su sve sindikalci pre godinu dana morali da učine da bi UO RTV imenovao vršioca dužnosti – protestna okupljanja, podnošenje krivične prijave i posredovanje Saveta REM-a – i zato sad u neverici komentariše najnoviju „krizu u nastajanju“ u svojoj matičnoj kući.
„Neverovatno je da se posle godinu dana angažovanja svih dobronamernih ljudi u RTV oko normalizovanja stanja u kući vraćamo na početak, s tim da mi se čini da je ovo čak gore od vraćanja na početak“, upozorava ovaj sindikalni prvak.
Za njega je, ističe, neprihvatljivo da je, i pored završenog konkursa za generalnog direktora, RTV ponovo pred krizom rukovođenja. „Neprihvatljivo mi je da našu kuću ponovo vodi zamenik generalnog direktora, pogotovo jer je okončan konkurs za novog generalnog direktora, ali Upravni odbor, iz samo njima znanih razloga, čitava dva meseca odbija da donese odluku na osnovu tog konkursa.“
Poverenik „Nezavisnosti“ u RTV kaže da je 1. jul, kao datum kada se aktuelni vd generaln0g direktora Jožef Klem nakon više decenija rastaje sa svojom matičnom kućom, „krajnji rok“ da Upravni odbor nešto preduzme, ali ističe kako veruje da će sindikati pokrajinskog javnog servisa i ranije reagovati.
„Očekujem u narednim danima sastanak sa kolegama iz drugih reprezentativnih sindikata (Strukovni i Samostalni – op.a.), ali moj stav je već sada jasan: mi moramo i pre kraja juna poslati jasnu poruku Upravnom odboru. Kako? Štrajkom upozorenja ili javnim protestom na koje bismo pozvali i građane da nam se pridruže, nešto kao novi ’Podrži RTV“, kaže Šper referišući na proteste iz 2016. dela zaposlenih u RTV i građana zbog smena urednika te kuće.
Sindikati RTV već su ušli u antologiju po svojoj brizi za to da dobiju svoj menadžment, ali su na protestom okupljanju krajem aprila istakli šta ih još muči: pre svega, niske plate i položaj radnika koji nisu „na stalnoj plati“.
„Nikakav odgovor nadležnog ministra od tada nismo dobili“, navodi Darko Šper i podseća da su se zbog teškog materijalnog položaja pobunili i zaposleni u RTS. „Ovo su sve problemi zbog kojih je neophodno da imamo legitimno izabranog generalnog direktora
Inače, osim što već 23 meseca nema generalnog direktora, RTV od kraja maja 2021. nema ni direktora programa, dok je glavni i odgovorni urednik Prvog programa televizije još od kraja jula 2021. u ve-de stanju. Dakle, može se.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.