„Stav novinarskih i medijskih udruženja je da su ova dva procesa međuzavisna i ona neće učestvovati u izradi strategije, ukoliko država odbije da rešava goruće probleme, među kojima se izdvajaju bezbednost novinara i diskriminacija medija koji nisu bliski vlasti“, rekao je Sejdinović posle sastanka.
Dodao je da su na današnjem sastanku novinarska i medijska udruženja zahtevala od Vlade Srbije da se hitno razreši slučaj nestanka novinara Stefana Cvetkovića i da se zaustavi „politička zloupotreba tog slučaja“. Rekao je da je na sastanku rečeno da su pojedina novinarska i medijska udruženja odbila novac u znak protesta zbog brojnih neregularnosti na konkursima Ministarstva kulture i informisanja za medije.
„Biće ovo, po svemu sudeći, veoma težak i naporan proces, s neizvesnim ishodom, u koji moramo ući i pokušati da nešto uradimo“, ocenio je Sejdinović.
On je posle sastanka rekao da će OEBS biti „facilitator“ (posrednik, onaj koji omogućava) celog procesa, te da će se osnovati i ekspertski tim koji će pomagati Radnoj grupi u izradi dokumenta. Objasnio je da će uporedo Vlada formirati svoje koordinaciono telo koje će pregovarati s predstavnicima novinarskih i medijskih organizacija o rešavanju „problema koji se mogu rešavati i u važećem zakonskom okviru i ako napokon institucije počnu da rade svoj posao“.
Vlada Srbije saopštila je posle sastanka premijerke Ane Brnabić s predstavnicima medijskih i novinarskih udruženja, da će na čelu Radne grupe za izradu medijske strategije biti predstavnik Ministarstva kulture i informisanja Dejan Stojanović, te da će tu grupu činiti devet predstavnika medijskih i novinarskih udruženja i osam predstavnika države.
Takođe, na sastanku je dogovoreno da Vlada Srbije formira Koordinaciono telo za saradnju s medijima, dok će medijska i novinarska udruženja formirati Tim za dijalog, a ta dva tela zajedno će i operativno raditi na rešavanju problema novinara i medija.
Obradović: Potrebna obnova medijskog pluralizma
Jedan od osnovnih ciljeva rada na budućoj Medijskoj strategiji biće utvrđivanje medijskog pluralizma i stvaranje takve medijske scene koja će omogućiti građanima da budu informisani iz više izvora, rekao je predstavnik Nezavisnog udruženja novinara Srbije i član nove Radne grupe Vukašin Obradović.
On je rekao da se radi na dokumentu koji će biti priložen novoj Radnoj grupi Ministarstva kulture i informisanja za izradu Medijske strategije. Obradović je naveo da prošla Medijska strategija nije dala rezultate u onome što je bio njen osnovni cilj – zaštita javnog interesa, odnosno interesa građana u informisanju.
„Ono na čemu ćemo mi pokušati u radu na budućoj Medijskoj strategiji, jedan od osnovnih ciljeva je rad na obnovi medijskog pluralizma koji se negde kroz projektno sufinansiranje, ali i privatizaciju koja je izvedena uz mnoštvo sumnjivih kupaca koji nisu imali medijski već politički interes, dovela do toga da su građani uskraćeni za objektivno, nepristrasno i sveobuhvatno informisanje“, rekao je Obradović.
Prema njegovim rečima, na taj način građani mogu da upoređuju informacije i na osnovu toga donose odluke koje su važne ne samo za njihov svakodnevni život veći i za njihov angažman u društvu kao građana.
„Stav oko učešća države u medijima i o regionalnim servsima se nije promenio, dakle treba da se povuče, ali ne iz onoga što je zaštita javnog interesa. Precizno moramo da definišemo kako će država da zaštiti javni interes u informisanju“, rekao je Obradović.
On je rekao da država mora da ima jasnu ulogu u sistemu informisanja, ali ne na dosadašnji način koji je bio usmeren na to da se favorizuje jedna grupa medija na račun druge.
„Pokušaćemo da napravimo takvu Strategiju koja će i kroz sufinansiranje medijskih sadržaja i položaj,pre svega, lokalnih medija i javnih servisa da napravi nekakav iskorak ka drugačijom medijskoj sceni od one koji trenutno imamo“, kazao je Obadović.
Obradović je ocenio da je najveći deo problema na medijskoj sceni u proteklom periodu nastao zbog neprimenjivanja zakona koji su proistekli iz prošle Medijske strategije.
„Reč je pre svega o neprimenjivanju u vezi sa projektnim sufinansiranjem i čestim kršenjima ili zloupotrebom procedure, pa se umesto finansiranja javnog interesa pretvorila u finansiranje stranačkih medija“, rekao je Obradović.
On je naveo da postoji i veliki problem sa Regulacionim telom za elektronske medije – REM, koji je „kancerogeno tkivo na medijskoj sceni Srbije“, jer se ne pridržava zakona i ne koristi ovlašćenja koja su mu na raspolaganju.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.