Sejdinović je upitao da li neko misli da je moguće u Srbiji imati slobodne i profesionalne medije, a imati razorene sve institucije.
„Stiče se utisak da građani Srbije i građanske organizacije nisu svesne koliko su teški i kompleksni problemi s kojima se susreću mediji i novinari, i koliko je pitanje medijskih sloboda pitanje od sudbonosnog značaja za sve njih. Isto tako, ni mnoge naše kolege ne razumeju da je pitanje medijskih sloboda deo šireg, političkog problema i da ga je nemoguće rešavati partikularno“, rekao je Sejdinović.
Prema njegovim rečima, iako imaju određenih unutrašnjih slabosti, novinarske i medijske organizacije pokazuju se kao najfunkcionalniji deo civilnog sektora, koji pruža najozbiljniji otpor ne samo gušenju medijskih sloboda, nego i ukupnom urušavanju institucija.
On je pozvao civilni sektor i građane da se pridruže novinarskim i medijskim udruženjima u borbi za slobodu medija i ocenio da je „žalosno“ što se u Srbiji posle protesta koje je organizovao Pokret Podrži RTV nije pojavio više nijedan ozbiljan građanski pokret koji se zalaže za slobodu medija.
„To verovatno govori o tome da civilni sektor nema baš najbolji kontakt s građanima“, rekao je Sejdinović na novinarskom skupu u NDNV-u. On je ocenio da su ulični protesti i druge akcije koje je Pokret Podrži RTV organizovao bili najznačajniji medijski događaj proteklih decenija u Srbiji.
„Bio je to praznik slobode i medijske pismenosti. Nažalost, tako nešto se više nije ponovilo i po svemu sudeći – neće još dugo“, kazao je Sejdinović.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.