„Preko Telekoma će dosadašnja ‘divlja gradnja’ će biti ozakonjena i pronaći će se niz novih mehanizama preko kojih će novac građana odlivati ka medijima bliskim vlasti“, rekao je Sejdinović za N1.
Upitan o saopštenju ministra telekomunikacija i informisanja Mihaila Jovanovića, koji je optužio opoziciju da služi „interesu SBB-a, Sejdinović kaže da ministar dolazi iz oblasti telekomunikacija i da „nije previše upućen“ u informisanje i koncept medijskih sloboda.
Ističe da se „suštinski problem“ medijske scene Srbije odnosi na „odliv državnog novca u medije bliske vlasti“.
Telekom će, kako kaže, biti „protočni bojler“ novca građana ka medijima bliskim vlasti.
Dodaje i da ovim medijskim zakonima nije ni dotaknuto oglašavanje državnih i javnih preduzeća.
Imaćemo ogroman broj medija koji će biti vezani za Telekom na razne načine, i preko kojih će se novac odlivati, a biće otežano poslovanje nezavisnih medija koji neće biti u orbiti vlasti, ocenio je Sejdinović.
Dodaje i da Telekom radi pod velom tajne, i da ne možete da dobijete nikakav podatak o njihovom poslovanju.
Ne veruje ni da će se zbog novih zakona popraviti materijalni položaj novinara, a za medije koji tržišno posluju smatra da će biti diskriminisani.
Vlast se poziva na to što u nekim evropskim zemljama postoji praksa da državne telekomunikacione kompanije mogu da osnivaju ili imaju udeo u vlasništvu medija, ali postoje i pravila i zakoni koji onemogućavaju da se to zloupotrebljava, a mi ovde nemamo ništa, govori Sejdinović.
On mislim da će veliki broj medija biti u „raznim poslovno-vlasničkim odnosima“ sa Telekomom, i da će oni biti neka vrsta paralelnih javnih medijskih servisa.
„Mi da imamo i najsavršeniji zakon, imali bismo katastrofalnu medijsku scenu u ovom političkom kontekstu, kad ne postoji vladavina prava. Telekom je i sada imao medije potpuno protivzakonito“, kazao je Sejdinović.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.