U saopštenju koje potpisuje glavni poverenik sindikata Dragan Milanović, navodi se da otkada aktuelni menadžment vodi RTS, „došlo je do urušavanja organizacione, produkcione i kreativne snage ove kuće, koje je započeto sa prethodnim rukovodstvom“.
Oni navode da je menadžment RTS-a zaveo politiku dvostrukih standarda, pa se dešava da pojedini zaposleni dobijaju varijabilni deo zarade od 250.000 dinara, a mnogo veći broj „prihoduje zaradu u često mizernom iznosu“.
„U takvoj klimi gde postoje zaposleni višeg i nižeg reda, miljenici menadžmenta i njegove sluge (a sluge su svi ostali, brojniji) moguće je, i sve češće se događa, da se pripadnici povlašćenog reda rukovodilaca prema svojim kolegama odnose sa pozicija bezobzirne sile, prenebregavajući sve češće i elementarnu pristojnost“, navodi se u saopštenju.
Osim toga, ima, kažu, i povlašćenih dopisnika, pa neki od njih dobijaju veće zarade i beneficije, službene automobile za privatne poslove, a na ekranu im se daje nesrazmerno veći prostor.
U tako vođenom RTS-u, kažu sindikalci, između ostalog je moguće i da još uvek nije izabran direktor na konkursu, već i dalje traje v.d. stanje, moguće je i da se radnicima „samovoljnom odlukom menadžmenta“ i protivno zakonu radnicima smanje plate za 10 odsto, ali i da se uruše nekada ugledne redakcije.
„Postalo je moguće da ta kuća, koja je u sopstvenoj produkciji snimila naslove kao što su Otpisani, Balkan Ekspres, Dvogled, Neven, Poletarac, Bolji život, Priča iz majstorske radionice, Više od igre, Maksimetar, Kino oko, Petkom u 22, najednom ništa više ne može da snimi bez obilatog učešća privatnih produkcija, pobuđujući u nama i u javnosti elementarna pitanja o eroziji profesionalnog umeća čitave kuće kao i o prirodi finansija kojima se, nama nepoznatim načinima i kanalima, finansiraju te serije“, stoji u saopštenju.
Kažu i da je Redakcija za kulturu i umetnost ostavljena već godinu i po dana bez odgovornog urednika, a njome rukovodi i odlučuje lično glavni urednik. U isto vreme, kako navode, program iz kulture je potpuno ugašen, a sve emisije pretvorene u informativne portale, „bez prepoznatljivog kritičkog, temeljnog i dubinskog uvida u fenomen kulture kakav je decenijama krasio ovu redakciju i kuću“.
Zato, kažu, traže neopozive ostavke generalnog direktora Dragana Bujoševića, zamenice generalnog direktora Ivane Miković, glavnog i odgovornog urednika informativnog programa Nenada Lj. Stefanovića, glavnog i odgovornog urednika Kulturno-umetničkog programa Nebojše Bradića, glavne i odgovorne urednice Zabavnog programa Olivere Kovačević, glavnog i odgovornog urednika Obrazovno-naučnog programa Ilije Cerovića, odgovornog urednika Beogradskog programa i direktora Finansija i komercijale, Tehnike televizije, TV Programa i Produkcije.
Ostale šefove i rukovodioce, kako navode, smeniće sami.
„Naša je kuća već jednom, tokom devedesetih, duboko skrenula sa kursa objektivnosti i profesionalizma, i to je skupo platila. Podsećamo vas da smo pozvani i obavezni da vlast kontrolišemo, a ne da joj apologetski služimo… Vi takvu funkciju niste uspeli da obezbedite, jer ovu kuću vodite kao malu porodičnu firmu, a ne kao javni servis. Na vama je da se hitnim ostavkama povučete sami, a ne u dimu spaljene televizije. Mi vas čvrsto uveravamo da ćemo preduprediti rizik da naša kuća još jednom prođe golgotu kakvu je već jednom doživela zbog naopakog rukovođenja“, zaključuju iz sindikata.
Ukoliko ovi zahtevi ne budu ispunjeni, kažu, kao prvi korak organizovaće štrajk upozorenja.
Ovo saopštenje je uspedilo nakon što je Sindikat Nezavisnost RTS-a je 11. aprila tražio smenu odgovornih rukovodilaca „zbog sramnog načina izveštavanja RTS-a o studentskim i građanskim protestima“, ali niko na taj zahtev nije odgovorio.
Ha, ha, ha! To ce biti kao posle 9. oktobra. Ovi i nisu neki, ali doci ce novi Dragoljub Milanovic. E, njega niko nece moci da smeni. Tek cemo se nagledati jada u koji ce Vucicvi eskadroni pretvoriti ovo vec prilicno ojadjeno drustvo.
Ovo je bogami ozbiljan tekst i vrlo značajan gest tog sindikata koji je, koliko znam, reprezentativan, što znači da mu se članstvo broji hiljadama, od ukupno 3 i po hiljade zaposlenih u RTS-u. Retko smo bili u prilici da čujemo ovakvu analizu stanja. Nema sumnje da je šarada sa izborom „žutog“ Bujketa sada pri kraju, i da će ta prodana duša (cijena: prava sitnica: 280.000 din – plata gen. direktora, videti sajt RTS-a) uskoro biti zamenjena kao prljave gaće. Onda će, sasvim verovatno, šarada prestati i maske – da ne kažem – fantomke će pasti, pa će u fotelju zasesti neki provereni naprednjački kadar, ne bih se začudio da to bude Nebojša dr Stefanović. I dim iz Takovske će postati već sasvim realna mogućnost. Treba verovati u sindikat Nezavisnost da će ispuniti ovo što tako hrabro kažu: da neće dati ponovljenu golgotu. Jer, golgota RTS-a je UVEK i naša sveopšta golgota. Koliko mi još golgota možemo da izdržimo?