Delegacija je istakla dva ključna prioriteta – hitnu potrebu da se reši upotreba zloupotrebljavajućih i nepravednih kratkoročnih nesigurnih ugovora koji dovode do nesigurnih radnih uslova za najmanje 180 medijskih profesionalaca i pokušaje poslodavaca da osujeti socijalni dijalog zbog odbijanja da uspostave reprezentativnu organizaciju u zemlji koja bi pregovarala sa sindikatima.
Ministar se obavezao da će u narednim mesecima raditi sa sindikatom kako bi pomogao u rešavanju nepravednih uslova rada obezbeđivanjem dodatnih sredstava i podrške menadžmentu PSM-a. Samo rukovodstvo medijskih kuća može da promeni kratkoročne, povremene i nesigurne ugovore u kojima su medijski radnici u nacionalnom javnom sektoru radili dugi niz godina, ali će im dodatna sredstva to omogućiti.
Takođe se složio da pomogne u olakšavanju socijalnog dijaloga u medijskom sektoru – procesu koji je od suštinskog značaja za pregovaranje o kolektivnim ugovorima i drugim ugovorima za regulisanje i poboljšanje uslova rada i uspostavljanje zakonskih osnovnih prava za radnike. Trenutno u većini medijske industrije ne postoje kolektivni ugovori.
Nakon sastanka, predstavnici sindikata su se sastali sa zaposlenima RTS-a, koji su pohvalili napore SINOS-a i IFJ-a da obezbede bolje uslove za rad. „Mogućnost da razgovaramo o nesigurnim ugovorima već je važna prekretnica. U RTS-u smo decenijama normalizovali rad na kratkoročnim i povremenim ugovorima“, priznao je jedan od radnika srpske televizije.
Misija u Beogradu bila je deo projekta IFJ Union to Union (UTU), koji je podržao Sindikat novinara Švedske. Godinu dana od početka kampanje, više od 50 medijskih profesionalaca na RTV-u potpisalo je ugovore na neodređeno vreme i obezbedilo nove uslove do penzija, bolovanja, regresa i drugih beneficija, zahvaljujući revolucionarnom sporazumu koji su postigli SINOS i Udruženje novinara Srbije (UNS) uz podršku IFJ. Ipak, predstoji još dug put.
„Svakom radniku želim da poručim da je naša snaga u sindikatima“, rekla je novinarka Ljiljana Šašić, koja je sa regionalnim javnim servisom RTV potpisala stalni ugovor nakon dve decenije rada na kratkoročnim poslovima na visokim pozicijama. „Sva ta prava zaslužila sam svojim napornim radom i posvećenošću mom poslu, ali nisam mogla da nađem snagu i odlučnost da ih ostvarim sve dok nisam zatražila savet od SINOS-a, oni su mi objasnili moja prava i, sa IFJ, ohrabrili me da se borim za njih.
Generalni sekretar IFJ Entoni Belandžer je rekao: „Pozdravljamo posvećenost ministra informisanja, ali podsećamo da je potrebna hitna akcija menadžmenta ovih medijskih kuća da bi se ovi slučajevi rešili. Više od 180 medijskih profesionalaca radi po kratkoročnim ugovorima i pod nesigurnim uslovima rada u srpskim javnim medijima – a to je neprihvatljivo. Nastavićemo da podržavamo naše podružnice na terenu sve dok svi medijski radnici ne ostvare sva svoja prava iz radnog odnosa”.
IFJ predstavlja više od 600.000 novinara u 146 zemalja.
Izvor: IFJ
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.