02. okt 2024.

Telekomu „zeleno svetlo“ od makedonske antimonopolske komisije za kupovinu Monda

Ukoliko dobije neophodne dozvole nadležnih regulatora svih zemalja u regionu, Telekom Srbija doneće konačnu odluku da li će, i u kom procentu, postati vlasnik Monda - odgovorio je srpski državni teleoperator na upit portala Raskrikavanje. Prvu dozvolu - "zeleno svetlo" za kupovinu firme Mondo INC, Telekom je dobio od - makedonske Komisije za zaštitu konkurencije, najažurnije antimonopolske komisije u regionu, kada je reč o objavi namera za preuzimanje i donetih rešenja.

Foto: Google StreetView

Telekom Srbija dobio je dozvolu makedonske antimonopolske komisije za kupovinu preduzeća Mondo INC, u vlasništvu Igora Žeželja. Mondo INC je, podsetimo, između ostalog i izdavač dnevnog lista Kurir.

Naime, Komisija za zaštitu konkurencije Severne Makedonije srpskom teleoperatoru, koji ima svoju kompaniju i na tamošnjem tržištu, dala je krajem avgusta „zeleno svetlo“ za kupovinu Monda, a nekoliko dana nakon toga, u septembru mu odobrila i kupovinu kablovskog teleoperatora Team Net KDS d.o.o. iz Čuruga, u vojvođanskoj opštini Žabalj.

Telekom Srbija je u odgovoru portalu Raskrikavanje potvrdio da je o svojim namerama (kupovine Monda ICN) obavestio makedonsku komisiju, ali kako konstatuje portal – i dalje ne žele da javno kažu da li će i kada do kupovine doći.

„Ukoliko dobijemo neophodne dozvole nadležnih regulatora svih zemalja u regionu, donećemo konačnu odluku da li ćemo i kom procentu postati i vlasnici našeg dugogodišnjeg partnera”, napisao je Telekom Srbija u odgovoru portalu Raskrikavanje.

Nisu odgovorili na pitanje Raskrikavanja o tome koliko će ta kupovina koštati Telekom.

Prethodno je generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić, u telefonskom razgovoru za ovaj portal, zamolio da mu se pitanja pošalju na mejl.

„Jedno je kad dobijete dozvole od regulatora, a drugo je da li ćete to realizovati”, kratko je prokomentarisao, nakon čega je usledio odgovor putem mejla.

Portal Raskrikavanje je podsetio da je portal N1 objavio da je Telekom krajem jula ove godine Komisiji za zaštitu konkurencije Severne Makedonije dostavio obaveštenje o koncentraciji koja se odnosi na sticanje individualne kontrole nad društvom Mondo INC i konstatovao da je bio u obavezi da obavesti makedonsku Komisiju o ovom poduhvatu jer posluje u toj državi.

„Tu obavezu ima i u drugim zemljama regiona, ali je makedonska komisija to objavila na svom sajtu, za razliku od drugih komisija“, ukazao je portal.

Šta je naveo makedonski regulator

Makedonska Komisija za zaštitu konkurencije utvrdila je da je „koncentracija kojom akcionarsko društvo Telekom Srbija Beograd, sa sedištem u Takovskoj ulici broj 2, Beograd, Republika Srbija, stiče individualnu kontrolu nad preduzećem MONDO INC doo, sa sedištem u ulici Vlajkovićeva 8, Beograd, iako potpada pod odredbe Zakona o zaštiti konkurencije, neće imati efekat značajnog sprečavanja, ograničavanja ili narušavanja efektivne konkurencije na tržištu ili njegovom značajnom delu“.

Telekom, koji je podneo komisiji prijavu koncentracije, dužan je, kako se navodi „da plati administrativnu taksa za prijavu koncentracije u iznosu od 6.000 denara  (nešto manje od 12.000 dinara)  i za rešenje 30.000 denara (do 60.000 dinara) po Zakonu o administrativnim taksama na račun budžeta Republike Severne Makedonije“.

Na tržištu Severne Makedonije, inače, posluje i Telekomovo Preduzeće za trgovinu i usluge MTEL DOOEL Skoplje, registrovano za delatnost žičanih telekomunikacija, odnosno za pružanje sledećih usluga: javna radio-komunikaciona mreža, širokopojasni pristup internetu, interoperatorske usluge, javno dostupne telefonske usluge u javnoj mobilnoj komunikacionoj mreži, emitovanje usluga televizijskog programa, satelita“

Celo rešenje makedonske Komisije, usvojeno na sednici 21. avgusta, pročitajte OVDE.

Komisija je Telekomu dozvolila i koncentraciju vlasništva koje stiče kupovinom Team Net KDS d.o.o. iz Čuruga, preduzeća registrovanog za kablovske telekomunikacije.

Celo rešenje pročitajte OVDE.

Evroobveznice Telekoma

Telekom Srbija obelodanio je 23. septembra da planira novu emisiju obveznica, ovaj put – za strano tržište, što predstavlja novo zaduživanje kompanije.

Kao što je portal N1 već pisao, Telekomu za godinu dana na naplatu dospeva veliki dug – ukupno 23,5 milijardi dinara, što je oko 200 milona evra. Reč je o dugu po takozvanim korporativnim obveznicama koje je ovo državno preduzeće emitovalo i prodalo u septembru 2020.

Odluku o novoj emisiji obveznica, sada za međunarodno tržište (evroobveznice), doneće Skupština akcionara na vanrednoj sednici zakazanoj za 14. oktobar.

Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je dan kasnije za Tanjug da se sredstva koja bi se potencijalno prikupila na taj način ne bi koristila za novo zaduživanje „jer to Telekomu nije potrebno, već za pametno refinansiranje postojećih dugova, kako bi se Telekom dalje ubrzano razvijao“.

Podsetimo, obveznice koje je Telekom emitovao u jeku pandemije koronavirusa – 25. septembra 2020. godine, prikupljajući neophodna finansijska sredstva, bile su dinarske.

Emitovano je ukupno 2.350.000 komada korporativnih obveznica, nominalne vrednosti 10.000 dinara – za ukupno 23,5 milijardi dinara, što je oko 200 miliona evra. Kamatna stopa bila je tromesečni belibor plus 2,95 procentnih poena, što je u trenutku prodaje na primarnom tržištu iznosilo 3,97 odsto.

Danas, je zbog rasta kamatnih stopa u međuvremenu, 3M belibor uvećan na 4,94 odsto (trenutna vrednost, podaci NBS), tako da je i kamatna stopa po kojoj Telekom mora da isplati kamatu vlasnicima obveznica porasla na 7,89 odsto.

Crhov.rs

Kupci obveznica bile su komercijalne banke u Srbiji, od kojih je hartije potom otkupila NBS.

„Obveznice su emitovane u iznosu od 23,5 milijardi dinara, sa rokom dospeća od pet godina i po kamatnoj (kuponskoj) stopi ispod četiri odsto (3M BELIBOR+2,95 p.p, što iznosi 3,97%)“, saopštila je tada Narodna banka Srbije ističući da su ove hartije u potpunosti dinarske i da „ne nose nikakav devizni rizik, što ukazuje da je kompanija razmišljala prudentno i odgovorno i u smislu svođenja tržišnih rizika na najmanju moguću meru“.

U naknadnom saopštenju NBS navodi da je pet banaka investiralo u obveznice Telekoma.

„Ukupan iznos otkupljenih hartija od vrednosti bliži je trećini nego, kako je pogrešno navedeno, polovini emisije i one su otkupljene po potpuno tržišnim uslovima , odnosno po stopi koja je gotovo identična kuponskoj kamatnoj stopi, tj. stopi po kojoj su navedene hartije od vrednosti emitovane“, istakla je NBS.

Ukupno pet banaka je, kako se navodi u rešenju Komisije za kontrolu državne pomoći, kupilo korporativne obveznice, dok su četiri banke na sekundarnom tržištu izvršile prodaju manjeg dela ukupno emitovanih obveznica.

„Komisija je utvrdila da su poslovne banke prodaje NBS korporativne obveznice u ukupnom (zbirno) iznosu od 8,8125 milijardi dinara, odnosno zbirno 37,5 odsto od ukupnog broja emitovanih hartija“, navodi Komisija za kontrolu državne pomoći, koja je donela rešenje da izdavanje korporativnih obveznica Telekoma Srbije, koje je kupila NBS – nije oblik državne pomoći.

Naime, Komisija je u obaveštenju navela da je „utvrdila da je transakcija izvršena po tržišnim uslovima“.

Šta Mondo INC ima u vlasništvu

U okviru Wireless Media grupe Igora Žeželja, kojoj pripada i Mondo INC, u proteklom periodu beleži se više „prepakivanja“ vlasništva, o čemu je N1 u više navrata izveštavao.

Jedno od poslednjih u nizu je izdvajanje posebnog privrednog društva iz Monda INC – osnivanje sestrinske firme Mondo Adriatic.

„Upisuje se u Registar privrednih subjekata statusna promena izdvajanja uz osnivanje društva: Privredno društvo za obezbeđivanje prava i distribuciju audio-vizuelnih proizvoda Mondo INC d.o.o. Beograd kao društva prenosioca i privrednog društva Mondo Adriatic d.o.o. Beograd kao društva sticaoca koje nastaje usled statusne promene“, navodi se u Agenciji za privredne registre.

Mondo Adriatic je osnovan 5. septembra ove godine, sa 100 dinara osnivačkog kapitala i registrovan je za delatnost „upravljanje ekonomskim subjektom“.

Sedište je na beogradskoj adresi Vlajkovićeva 6A, u neposrednom komšiluku sestrinske firme Mondo INC (Vlajkovićeva 8).

Jedini vlasnik preduzeća Mondo INC i Mondo Adriatic je WMG Media d.o.o.

Danas Mondo INC u stoprocentnom vlasništvu ima dva preduzeća: Firefly production (registrovan za proizvodnju kinematografskih dela, audio-vizuelnih proizvoda i televizijskog programa) i Mondo trgovina ogl.

Neka preduzeća iz Wireless grupe su prethodno pripojena Mondu Inc i potom ugašena (poput Adria Media Magazine).

Mondo INC je registrovan kao izdavač dnevnog lista Kurir i vlasnik TV Kurira.

Ugovor Telekoma i Wireless Medije

Podsetimo, Telekom Srbija je, u oktobru 2018, sklopio ugovor sa firmom Wireless Media (tada stoprocentnim vlasnikom Monda), o investiranju 37,9 miliona evra u razvoj i stvaranje integrisanog digitalnog medija Mondo.

Taj ugovor predviđao je da državni teleoperator nakon isteka pet godina ima pravo otkupa vlasničkog udela u Mondu Inc, koji izdaje dnevni list Kurir.

U međuvremenu su, u oktobru 2023, usvojeni izmenjeni medijski zakoni, koji državnom teleoperatoru omogućavaju da bude vlasnik medija. Ti propisi su usvojeni desetak dana po isteku petogodišnjeg roka po pomenutom ugovoru.

Zatim, Mondo je sa Wireless medije prebačen u vlasništvo firme WMG Media (u okviru Wireless Media Grupe Igora Žeželja – WMG), a prvobitna majka-firma (Wireless Media) je promenila ime i nije više deo Žeželjeve grupacije (pod istim matičnim brojem ta firma sada nosi naziv Smart Ventures d.o.o. i u vlasništvu je fizičkog lica, nepovezanog sa WMG).

Detaljnije o promenama u vlasništvu firmi u okviru WMG, kao i šta stoji u završnim računima, čitajte u našem tekstu OVDE.

Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.

Send this to a friend