Nakon što je UNS još 7. februara Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal upitao o istrazi slučaja fantomskih komentatora u „Politici“, Stamenković je juče, nakon ponovnog zahteva UNS-a da dobije odgovore, kratko rekao da će odgovoriti „vrlo rado, kada mu radne obaveze to i dopuste“.
UNS je Tužilaštvu postavio pitanja dokle se stiglo u istrazi slučaja kada je „Politika” 20. jula 2017. godine ovom Tužilaštvu podnela krivičnu prijavu protiv NN izvršioca za krivično delo Prevara, koje su radnje preduzete i šta je utvrđeno.
UNS je zanimalo i da li su krivičnom prijavom obuhvaćeni tekstovi nepostojećih autora Petra Veličkovića, Milovana B. Vučića i Petre Nožice ili samo neki od njih, kao i da li su prijavom obuhvaćeni tekstovi još nekih autora i kojih.
UNS je tužioca upitao i je li „Politika“ podnela još neku prijavu zbog, kako je ranije naveo kolegijum ovog lista, „hakerskog napada kojim su im podmetnuti tekstovi koji su objavljeni na sajtu i u štampanom izdanju ovog lista“.
Odgovore do danas nismo dobili ni od Tužilaštva, ali ni od v. d. glavnog i odgovornog urednika „Politike“ Žarka Rakića, niti tadašnjeg urednika „Pogleda“ Branislava Radivojše.
„Na godišnjem sam odmoru i ne mogu vam pomognem“, rekao je Rakić, dok je Radivojša kratko rekao da je „sudski postupak u toku i da ne može da komentariše“.
Radivojša je smenjen nekoliko meseci posle ovog slučaja i sada radi kao novinar, a Rakić nije objasnio da li je smena posledica objavljivanja priloga fantomskih komentatora.
Nakon tvrdnje da se radi o hakerskom napadu, „Politika“ fantomske komentatore prijavila za prevaru
Kako je UNS ranije pisao, objavljivanje komentara izmišljenih autora u „Politici“ od maja do jula prošle godine, kolegijum ovog lista u obraćanju javnosti obrazložio je „napadom nepoznatih hakera“. Međutim, kako je tada saznao UNS, u prijavi Tužilaštvu odustalo se od te tvrdnje, a odgovorni u ovoj medijskoj kući podneli su prijavu za prevaru.
Jedina veza sa prvobitnom tvrdnjom o hakerskom napadu je to što je prijava podneta Tužilaštvu za visokotehnološki kriminal. Međutim, podnosioci prijave nisu se ovom Tužilaštvu požalili na računarsku prevaru, što bi značilo da se radi o hakerskom napadu, već na opšte delo prevare iz Krivičnog zakonika.
„Dnevni list ‘Politika’ podneo je 20. jula 2017. godine krivičnu prijavu protiv NN izvršioca zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio krivično delo Prevara iz člana 208 Krivičnog zakonika“, rekao je tada za sajt UNS-a tužilac Stamenković, dok je Irena Bjeloš iz Višeg javnog tužilaštva u Beogradu UNS-u potvrdila da „krivično delo računarska prevara iz člana 301 Krivičnog zakonika nije predmet podnete krivične prijave“.
Kako je Stamenković tada objasnio, Tužilaštvo je 24. jula tražilo od policije da prikupi potrebna obaveštenja radi utvrđivanja identiteta mogućeg izvršioca i obezbeđivanja dokaza, a da se izveštaj o ovom predmetu ili krivična prijava očekuju „u narednom periodu“.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.