Po mišljenju Šumadijskog centra za građanski aktivizam Res Publika ova „izdašnost” lokalnih vlasti ne znači njihovu povećanu brigu za lokalne medije već je reč o pripremi za privatizaciju Radio-televizije Kragujevac.
– Budžet grada Kragujevca za narednu godinu biće 4 posto veći od ovogodišnjeg. Istovremeno, lokalna samouprava planira da za javno informisanje u 2025. izdvoji gotovo 400 posto više novca nego ove godine. Ipak, vrtoglavi rast izdavajanja nije nagoveštaj „zlatnog doba” za većinu kragujevačkih medija, već moguće privatizacije Radio- televizije Kragujevac, koja je od 2017. godine ponovo u potpunom vlasništvu lokalne samouprave, kaže za Danas Bojana Vlajović Savić, zastupnica Udruženja Res Publika.
Po njenim rečima iz nedavno objavljenog Nacrta odluke o budžetu grada Kragujevca za 2025. a potom i na javnoj prezentaciji koju je održao član Gradskog veća za finansije Nenad Stanišić građani su mogli da saznaju da će u 2025. za ostvarivanje i unapređivanje javnog interesa u informisanju biti izdvojeno 48,5 miliona dinara, dok je ovogodišnjim budžetom za istu namenu opredeljno nešto više od 12 miliona.
Četiri puta više novca za medijski konkurs ne znači, međutim, da je lokalna samouprava odlučila da ovdašnje medije „počasti”, odosno da im pruži mogućnost da na konkursu dobiju nešto više od 450.000 dinara godišnje, koliko prema analizi Res Publike iznose prosečna davanja lokalnih vlasti za ove namene.
– Enormno uvećanje sredstava opredeljenih za javno informisanje nagoveštava da u Gradskoj upravi predviđaju da će tokom naredne godine biti sprovedena privatizacija Radio-televizije Kragujevac, koja bi prema Zakonom o javnom informisanju i medijima trebalo da bude okončana najkasnije za dve godine od usvajanja Zakona, odnosno do oktobra 2025. godine ističe Vlajović Savić.
Nakon što promeni vlasništvo, RTK će kao i svi ostali mediji do budžetskog novca morati da dolazi učešćem na javnom konkursu, pa je to razlog zbog kojeg će naredne godine za tu namenu biti izdvojeno četiri puta više novca nego ove.
– Da način finansiranja jedine gradske televizije „kroji” budžetske planove lokalne samouprave ukazuje i podatak da će u 2025. godini biti smanjen ukupan iznos subvencija, ali koliko će tačno novca biti opredeljeno za RTK saznaćemo tek nakon odluke o njihovoj raspodeli, kaže ona.
Primera radi, podseća naša sagovrnica, ove godine su za RTK planirane subvencije u iznosu od 65 miliona, ali je nedavno usvojena odluka o povećanju tog iznosa na 66,6 miliona.
– Teško je zamisliti da će nakon privatizacije Radio- televizija Kragujevac izgubiti svoj privilegovan status, jer nas iskustvo uči da vlasnici medija postaju isključivo politički podobni pojedinci, čije „medijske poslove” lokalne samouprave obilato pomažu budžetskim parama. Ipak, ukoliko do očekivane privatizacije dođe, bar će u formalnom smislu za sve medije u Kragujevcu početi da važi isti zakon, zaključuje Bojana Vlajović Savić, zastupnica Udruženja Res Publika, dodajući za kraj „jer upravo smo u našem gradu, koji se smatra kolevkom srpske štampe, godinama unazad svedočili da postoje i oni koji su iznad zakona u kome piše da država ne može biti vlasnik medija i da se novac iz budžeta dobija na javnom konkursu”.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.