Kako je saopšteno iz Vlade Srbije, Radna grupa je tokom aprila formirala devet novih predmeta na osnovu isto toliko prijava napada na novinare a u periodu od 1. januara do 30. aprila zabeležila je 38 predmeta u kojima je 37 osoba identifikovano.
Zamenik republičkog javnog tužioca Branko Stamenković izvestio je članove Radne grupe o predmetima vezanim za napade na novinare Jelenu Zorić i Daška Milinovića, u vezi kojih su Drugo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu i Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu podneli optužne akte sudu.
Stamenković i član Radne grupe Veran Matić obavestili su članove tog tela o slučaju ugrožavanja bezbednosti novinara redakcije Južnih vesti, koji se dogodio krajem decembra prošle godine, a u kojem je doneta pravosnažna presuda protiv počinilaca.
Članovi Radne grupe obavestili su premijerku Anu Brnabić i ministarku kulture i informisanja Maju Gojković da je to telo na posebnom sastanku razmatralo mišljenje profesora Zorana Stojanovića u vezi sa izmenama Krivičnog zakonika radi sveobuhvatnije zaštite novinara.
„Mišljenje će biti prosleđeno Ministarstvu pravde, koje je formiralo Radnu grupu koja će se baviti izmenama i dopunama Krivičnog zakonika“, stoji u saopštenju.
Dodaje se da je zaštitnik građana Zoran Pašalić obavestio članove Radne grupe da je platforma, odnosno baza podataka o napadima na novinare završena i da se sada radi na prikupljanju nedostajućih podataka od medijskih i novinarskih udruženja.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.