Jedna od najštetnijih izmena koju je Ministarstvo za informisanja i telekomunikacija ubacilo pred sam kraj rada na Nacrtu zakona – bez saglasnosti članova radne grupe iz medijske koalicije i bez racionalnog obrazloženja, suprotno je zakonima koji su usvajani u prethodnih 15 i više godina, uključujući i trenutno važeći, navodi se u saopštenju UM.
Da pojasnimo: mediji koje je, suprotno postojećim zakonima, osnovao Telekom Srbija kao operator u većinskom državnom vlasništvu sada bi bili legalizovani.
Zbog svega navedenog, predlažemo da se sporne odredbe člana 39 Nacrta zakona o javnom informisanju i medijima (ZJIM), kao i člana 91 Nacrta zakona o elektronskim medijima (ZEM) izmene tako da ostane i da se primeni dosadašnja zabrana indirektnog i direktnog vlasništva države u medijima, što uključuje i zabranu za Telekom Srbija da osniva izdavače medija, navodi se u saopštenju UM.
Smatramo da bi se usvajanjem ovog člana formalizovalo dosadašnje nelegalno stanje u kom su se našli pojedini mediji gde je država i dalje posredno vlasnik, i gde se državi omogućava da kontroliše medijski sektor i dominira u kreiranju narativa koji se plasira u javnosti, dodaju iz UM.
United Media je kompanija koja u svom vlasništvu ima više od 120 medija u osam zemalja jugoistočne Evrope. Kao zainteresovana strana, aktivno je učestvovala u javnoj raspravi a naši stručnjaci dali su komentare na nacrte oba zakona, ističe se u saopštenju.
Ovako ozbiljne izmene medijskih zakona kojima se degradira stanje u medijima i kojima se državi daju dodatni mehanizmi kontrole nad medijima ne bi smeli da budu usvojeni u zemlji koja teži da bude članica Evropske unije, koja teži da bude demokratska. Mediji su simbol slobodnog demokratskog društva a ne alat u rukama partijskih uposlenika zarad opstanka na vlasti, zaključuje se u saopštenju UM.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.