“Najsvežiji” tender koji je Insajder tim doo, vlasnik Informera, dobio na jugu Srbije jeste tender Grada Vranja za usluge oglašavanja, vredan 2.799.960 dinara sa PDV-om. Odluka o zaključenju tog ugovora doneta je nedavno, 17. marta ove godine.
Niška Uprava za imovinu, privredu i zaštitu životne sredine je takođe, 24. januara ove godine, donela odluku da zaključi ugovor sa Insajder timom.
Taj ugovor je vredan ukupno 1.412.640 dinara sa PDV-om. Sastoji se iz dve partije – jedna se odnosi na objavljivanje oglasa za otuđenje nepokretnosti i zemljišta i vredi 1,08 miliona, a druga na objavljivanje oglasa o javnom nadmetanju radi zakupa poslovnog prostora i vredi 332.640 dinara.
Praksa već godinama
Oglašavanje u Informeru Grad Niš je parama građana platio i jula 2022. godine, 1.061.424 dinara sa PDV-om. I tada je reč bila o oglasu o javnom nadmetanju za zakup poslovnog prostora.
Te godine je Grad Niš platio 460.800 dinara i za oglašavanje za otuđenje nepokretnosti u tabloidu Alo.
Oktobra 2023. godine Grad Niš je platio još 1.135.680 dinara za oglase u Večernjim novostima, što znači da je ukupno od 2022. godine do sada oglašavanje Grada u tabloidima Nišlije koštalo više od 4 miliona dinara samo preko Portala javnih nabavki.
Ni Grad Vranje ne daje sada prvi put novac režimskim medijima preko tendera, pošto je jula prošle godine 1,5 miliona dinara sa PDV-om platio Večernjim novostima, takođe za usluge oglašavanja.
Inače, Informer, Večernje novosti, Alo, ali i Mondo, Politika, Srpski telegraf i Blic na platnom su spisku i javnog servisa Radio-televizije Srbije, koji samo od pretplata Nišlija godišnje uzima oko 340.000 evra.
RTS je, na primer, septembra prošle godine za reklamiranje svog programa platio ukupno 21,6 miliona dinara kompanijama Mondo INC, Novosti AD, Politika novine i magazini, Internet group doo, Insajder tim i Medijska mreža doo.
Decembra 2024. RTS je za reklamiranje svog programa platio još 2,4 miliona dinara kompaniji Alo media system, u čijem su vlasništvu list Alo i portal alo.rs, kao i još 3,6 miliona kompaniji Ringier, koja je vlasnik Blica, Blic žene, portal blic.rs i žena.rs.
Raskrikavanje je prošle godine izbrojalo najmanje 1.154 manipulacije na naslovnim stranama Informera, Srpskog telegrafa, Aloa, Večernjih novosti, Kurira i Politike.
Juče je i Fake News Tragač objavio da najviše lažnih vesti o studentima u blokadi imaju upravo Alo, Informer i Večernje novosti.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.