Rekli su da je lokalna vlast „zavukla ruku u narodni džep i novac građana bezočno podelila partijski poslušnim medijima i kumovima“.
Vlasnik „Vranjskih“ Vukašin Obradović je rekao novinarima da će zbog gradskog konkursa za sufinansiranje medija povesti upravni spor i preduzeti i druge zakonske mere.
„Poenta ove vlasti je da zavede medijski mrak na jugu Srbije. To su pokušali i 90-tih godina i nije im uspelo, neće uspeti ni sada. Neće nas pokolebati ova situacija“, rekao je Obradović i dodao da „poenta nije da se samo podobnim medijima omogući komotan život“, već da se onemogući rad nezavisnih medija.
Dodao je da je „lokalna vlast na medijskom konkursu ocenila da nisu dobri projekti koji su prolazili kod Ministarstva kulture“.
Urednik Ok radija Saša Stojković je rekao da vranjanska vlast „zna šta čini“ i da je medijski konkurs sproveden tako da „niko ne vidi kako se deli naš novac“.
„Mogu oni da govore da je to javni interes, ali sve je rađeno po principu da ‘leva ruka, desni džep’. Mi nismo njihova partijska vojska. Njihovi prethodnici su propali zato što su imali partijsku vojsku, i ovi će da propadnu zato što imaju partijsku vojsku“, rekao je Stojković.
Novinarska i medijska udruženja podržavaju kolege
Novinarska i medijska udruženja saopštila su da pružaju punu podršku novinarima nedeljnika Vranjske i OK Radija koji protestuju zbog skandalozno sprovedenog lokalnog konkursa za javni interes u sferi javnog informisanja u Vranju, na kom su, kako navode, novac dobili mediji bliski vlasti ili povezani sa članovima stručne komisije za dodelu sredstava.
U saopštenju je navedeno da su članovi komisije, imenovani ne zbog stručnosti već po svemu sudeći da sprovedu prethodno donete partijske odluke, izabrani na predlog nerelevantnih novinarskih udruženja, novac građana dodelili i medijima kojima gradjani Vranja nemaju nikakav pristup, anonimnim portalima, vlasnicima medija sa kojima su i porodično povezani, izvrgnuvši tako ruglu princip konkursnog sufinansiranja i namerno zaobišavši ugledne, ali očigledno ne i podobne vranjske medije, odnosno njihove medijske projekte.
Udruženja ističu da je konkurs u Vranju nažalost samo još jedna potvrda da je konkursno sufinansiranje medijskih sadržaja doživelo potpuni kolaps, ali ne zbog toga što je u pitanju loš mehanizam kao takav, nego zbog toga što ga je vlast, ne prezajući od kršenja zakona i moralnih načela, pretvorila u instrument za finansiranje režimskih i rodjačko-kumovskih medija, ne obazirući se ni na javni interes ni na kvalitet medijskih sadržaja.
Kako je navedeno, iako udruženja smatraju da u novu Medijsku strategiju, i medijske zakone koje će proisteći iz nje, treba uneti izmene koje će garantovati da sistem projektnog finansiranja funkcioniše po principima javnog interesa, nediskriminatornosti, transparentnosti, uz čitav niz kontrolnih mehanizama – činjenica je ni da te promene neće doneti ništa novo u atmosferi bezakonja i političkog nasilja.
Saopštenje su uputili Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacija lokalnih nezavisnih medija Lokal press (LP), Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) i Asocijacija onlajn medija (AOM).
Video prilog televizije N1 pogledajte ovde.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.