U saopštenju BIRODI je ocenio da su takvim načinom izveštavanja o Kini i Rusiji navedene televizije ugrozile pravo na obaveštenost garantovano Ustavom Srbije, a da je Regulatorno telo za elektronske medije (REM) saučesnik u medijskoj uskraćenosti građana Srbije jer ne koristi zakonska ovlašćenja da spreči jednostrano informisanje.
„Od ukupno 1:16:03, kineski funkcioneri, uključujući i predstavnike ambasade Kine u Srbiji su pozitivno predstavljeni u okviru 1:03:27 (83,4 odsto) pozitivnog vremena. Ostalo vreme kineski akteri su bili neutralno konotirani, odnosno bez negativnog vremena“, pokazao je monitoring.
Takođe, reklamno predstavljanje bilo je konstatovano u slučaju ruskih funkcionera i predstavnika ruske ambasade u Srbiji, tako da su od zbirno 1:45:38, ruski akteri bili predstavljeni 1:34:39, odnosno 89,6 odsto, dok su u preostalom vremenu analize bili neutralno konotirani u prilozima.
„Za razliku od Kine i Rusije, Evropska unija (EU) je tokom perioda monitoringa bila predstavljena značajno više 5:06:03 od Kine i Rusije. Naime, EU je bila 3/4 vremena neutralno predstavljena, dok je svaki peti sekund o EU (1:00:43) bio pozitivno konotiran. Negativno vreme o EU je trajalo 0:20:57, odnosno 6,8 odsto“, pokazao je monitoring.
Takođe je utvređeno je da se najviše negativnih izveštaja odnosilo na SAD, a kako je precizirano u okviru petine posmatranog vremena (0:53:09) američki funkcioneri i predstavnici ambasade SAD u Beogradu bili su predstavljeni negativno, skoro dve trećine vremena bilo je neutralno, a samo tokom šestine vremenskog perioda izveštaji su bili pozitivni.
Ostavljanje komentara je privremeno obustavljeno iz tehničkih razloga. Hvala na razumevanju.